Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2017

Czeska komedia w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Premiera psychodelicznej komedii pt. „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” z songami według Bohumila Hrabala i Jarosława Haska odbędzie się w piątek w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Tajemniczy Pan Bamba - smakosz urody życia i sprytny biznesmen (w tej roli Joanna Gonschorek) organizuje w swoim Zakładzie Weselno-Pogrzebowym wieczór agitacyjny Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa. Jak informują realizatorzy, wiec partyjny szybko przeradza się w groteskową imprezę, podczas której bohaterowie, jakby w przeczuciu nadchodzącego końca, odkrywają swoje mroczne obsesje, pospiesznie nawiązują niespodziewane romanse, oddają się zabawie.

Pełne humoru, choć podszyte melancholią, opowieści zaczerpnięte z opowiadań Bohumila Hrabala i Jaroslava Haska są puentowane songami autorstwa Michała Chludzińskiego i Jaromira Nohawicy.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie miał premierę 16 września. Scenariusz stworzyli Łukasz Czuj i Marcin Miętus w oparciu o utwory Bohumila Hrabala i Jarosława Haška. Muzykę skomponował Łukasz Matuszyk, który wraz z zespołem wykonuje ją na żywo podczas spektaklu. Całość wyreżyserował wicedyrektor ds. artystycznych Teatru Miejskiego w Gliwicach Łukasz Czuj.

Gliwicka scena, po latach działalności jako Gliwicki Teatr Muzyczny, od ub. r. działa w formule teatru dramatycznego. W ciągu pierwszego roku wystawiono tam sześć premier. W nowym sezonie to już druga premiera, po spektaklu w reżyserii Julii Mark inspirowanym dramatem Gabrieli Zapolskiej pt. "Ich czworo. Tragedia głupich ludzi".(PAP)

autor: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL