Kultura i sztuka 1945-1989

10.10.2017

Częstochowa czci pamięć Haliny Poświatowskiej w 50. rocznicę jej śmierci

50. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej. Źródło: Muzeum Częstochowskie 50. rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej. Źródło: Muzeum Częstochowskie

Koncerty, spotkania, prezentacja nieznanych wcześniej pamiątek związanych z poetką – tak Częstochowa czci 50. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, która przypada 11 października. Na jej grobie na cmentarzu św. Rocha zostaną w środę także złożone kwiaty.

Obchody rozpoczęły się już w poniedziałek od koncertu Janusza Radka, który zaśpiewał utwory z poezją Haliny Poświatowskiej. Na wtorek zaplanowano spotkania z prof. Marianem Kisielem – poetą, badaczem literatury, który opowie o życiu i twórczości poetki, występ Barbary Wierzbickiej, która przy akompaniamencie Jacka Stawiarskiego zaśpiewa piosenki do wierszy Poświatowskiej, a także spotkanie z mieszkającym na Ukrainie Włodzimierzem Harmatiukiem, który od kilkunastu lat tłumaczy poezję Haliny Poświatowskiej na język ukraiński.

11 października, w 50. rocznicę śmierci poetki, na jej grobie na cmentarzu św. Rocha zostaną złożone kwiaty. Przed południem nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Poświatowską na budynku I Liceum Oogólnokształcącego im. J. Słowackiego. Tego samego dnia w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej po raz pierwszy zaprezentowane zostaną eksponaty pozyskane w 2017 roku przez Muzeum Częstochowskie. Są to niepokazywane dotąd dokumenty (niektóre z własnoręcznymi zapisami Haśki) i fotografie z lat 50. i 60. XX wieku. Do oglądania przedmiotów związanych z poetką zaprasza też, w ramach dnia otwartego w szkolnym muzeum, Szkoła Podstawowa nr 8 im. H. Poświatowskiej.

Także w środę w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego twórczością Haliny Poświatowskiej oraz promocja książki Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”.

Przedłużeniem rocznicowych działań będzie propozycja Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie 12 października odbędzie się wieczór poetycko-muzyczno-filmowy dla miłośników twórczości Haliny Poświatowskiej. Podczas spotkania utwory muzyczne wykona Michał Ostalski, a wiersze poetki zinterpretuje aktor częstochowskiego Teatru Adam Hutyra. Całość rozpocznie się od premierowej prezentacji etiudy filmowej „Ławeczka Haliny”, zrealizowanej przez Roberta Jodłowskiego.

Halina Poświatowska (z domu Myga) urodziła się 9 maja 1935 r. przy ul. 7 Kamienic w Częstochowie. Na jej życiu zaciążyła nabyta w dzieciństwie poważna choroba serca, która doprowadziła też do przedwczesnej śmierci.

Poetka zadebiutowała w grudniu 1956 r. na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny". Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza udało jej się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do Stanów Zjednoczonych. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił jej przeżyć jeszcze 9 lat.

W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk". W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci, a także portrety kobiet pragnących miłości i świadomych przemijania.

Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie w wieku 32 lat, po drugiej operacji serca. Została pochowana na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.(PAP)

autor: Anna Gumułka

edytor: Agata Zbieg

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL