Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2018

Wśród czterech laureatów konkursu fotograficznego Debuts - dwóch z Polski

Debuts 2018 Debuts 2018

Siergiej Mielniczenko z Ukrainy, Jordan Gale z USA oraz Anna Pfeiffer i Ewa Doroszenko z Polski to laureaci nagrodzeni w kategorii jurors' picks w ramach piątej edycji międzynarodowego konkursu talentów fotograficznych Debuts - podano w przekazanym PAP komunikacie.

Nadesłane projekty zostały ocenione przez międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą fotografowie, wydawcy oraz osoby związane z rynkiem galeryjnym. Jury piątej edycji konkursu tworzą fotograf-dokumentalista Peter Bauza, założyciel i redaktor naczelny "doc! photo magazine" Grzegorz Kosmala, szefowa działu Exhibitor Relations Unseen Isabella van Merle, dyrektorka Muzeum Fotografii w Antwerpii w Belgii Elviera Velghe oraz fotograf, laureat World Press Photo Sarker Protick. Każdy juror mógł wybrać tylko jedno zgłoszenie, które uznał za najlepsze.

Elviera Velghe wybrała prace Siergieja Melniczenko, ponieważ - jak mówiła - każdy z trzech zgłoszonych prze fotografa projektów jest inny, co dowodzi jego wszechstronności. "Projekty przytłoczyły mnie swoją atmosferą, która chwyta za gardło. W +Behind the Scenes+ fotograf daje nam wgląd w emocjonalny aspekt teatru burleski. Jest bardzo intymny; wspaniałe zdjęcia o ekstremalnych kolorach i kontrastach. Mimo że temat projektu +Passengers+ nie jest skomplikowany, zdjęcia utknęły w mojej pamięci. W ostatnim projekcie +Polaroids from China Part II Monochromes+ każde zdjęcie jest dziełem sztuki. Siergiej ma ostre fotograficzne oko, wystarczająco czułe, by uzyskać właściwą kompozycję, dobre kontrasty i doskonałe zdjęcia narracyjne" - napisała w uzasadnieniu dyrektorka Muzeum Fotografii w Antwerpii w Belgii.

Zdaniem Petera Bauzy każde ze zgłoszeń cechował wysoki poziom, jednak prace Siergieja Melniczenko "były w stanie utrzymać styl, historię i narrację". "Siergiej Mielniczenko posługuje się czystym i ponadprzeciętnym językiem i jest w stanie wyrazić nim swoje emocje i uczucia" - zaznaczył Bauza.

Sarker Protick za najlepsze zgłoszenie uznał projekty Anny Pfeiffer - Polki na stałe mieszkającej we Włoszech. Napisał o nim: "Anna Pfeiffer ma mądre, inteligentne i jednocześnie zabawne podejście do fotografii. Jestem pod wrażeniem jakości jej portfolio, które składa się z trzech różnych projektów, które wydają się ewoluować jeden z drugiego i jednocześnie mają silne osobiste przywiązanie do tematu. Ten zestaw projektów ma także ciekawe możliwości prezentacji czy to w książce, czy na wystawie".

Faworytką Isabelli van Marle z festiwalu Unseen Amsterdam także jest Ewa Doroszenko. W uzasadnieniu jej wyboru można przeczytać: "Jako moje ulubione wybrałam zgłoszenie Ewy Doroszenko, ponieważ było dla mnie najbardziej wyjątkowe i zaskakujące. Uważam, że fotografka bardzo zręcznie przekłada krytykę społeczeństwa na język wypowiedzi artystycznej. Jej projekty odzwierciedlają znaczenie obrazów w erze cyfrowej. Nowe technologie, takie jak rzeczywistość wirtualna czy aplikacje do korekty urody, zmieniają nasze postrzeganie natury i piękna. Jej zgłoszenie ma jasny przekaz i jest kreatywnie skonstruowane. +The Promise of Sublime Words+ jest moim estetycznym faworytem" - napisała Isabella van Marle.

Pomysłodawca Debuts oraz redaktor naczelny kwartalnika fotografii dokumentalnej "doc! photo magazine" Grzegorz Kosmala wskazał na zgłoszenie Jordana Gale'a z USA, o którym napisał: "Jestem pod ogromnym wrażeniem zgłoszeń do tegorocznej edycji DEBUTS. Wybór tego jednego był naprawdę trudny. Moim faworytem jest Jordan Gale, który choć zgłosił tylko jeden projekt, zachwycił mnie szczerością wypowiedzi oraz sposobem prowadzenia narracji. Trzeba sporo odwagi żeby w ten sposób opowiadać o sobie i swoich bliskich, szczególnie gdy ich przeszłość naznaczona jest mrocznymi epizodami. Tym bardziej doceniam to, że Jordan dopuścił nas do swojego świata. Jego projekt to nie tylko opowieść o rodzinie, ale także obraz współczesnej amerykańskiej prowincji" - ocenił Kosmala.

Wyniki piątej edycji konkursu Debuts ogłoszono z początkiem kwietnia. Wśród dwudziestu wyróżnionych znalazło się sześciu Polaków. Ich prace będzie można oglądać od czerwca br. (PAP)

autor: Marek Sławiński

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL