Inne

06.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Czwarta edycja konkursu o Nagrodę Filmową - w wysokości 500 tys. zł

500 tys. zł otrzyma zwycięzca 4. edycji konkursu o Nagrodę Filmową - na produkcję filmu fabularnego, dla artysty "poruszającego się pomiędzy sztukami wizualnymi a kinematografią". Organizatorami są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Propozycje na konkurs - scenariusze fabularnych filmów, które mają w przyszłości powstać lub treatmenty, czyli bardzo szczegółowe streszczenia scenariusza - zgłaszać należy do 30 lipca.

"Promocja kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi i utartymi sposobami konstruowania formy filmowej" - w takim celu przyznawana jest Nagroda Filmowa - wyjaśnili organizatorzy konkursu. W ich ocenie, dzięki wspieraniu "artystyczno-filmowych form wyrazu kino polskie może ulec znaczącej estetycznej odnowie".

"Promocja kina eksperymentalnego, artystycznego, radykalnie zrywającego z konwencjonalnymi rozwiązaniami narracyjnymi i utartymi sposobami konstruowania formy filmowej" - w takim celu przyznawana jest Nagroda Filmowa.

"Artyści z pola sztuk wizualnych wnoszą do kina zupełnie inną wrażliwość estetyczną niż wykształceni w szkole filmowej filmowcy" - powiedział PAP odpowiedzialny za prowadzenie konkursu Łukasz Ronduda z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Poza tym polskie środowisko filmowe, które jest dość zamknięte, bardzo potrzebuje interdycyplinarności i twórczej wymiany z innymi polami kultury" - dodał.

W jury zasiądzie m.in. reżyser Wojciech Marczewski. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną we wrześniu podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. "Laureat będzie musiał znaleźć producenta, który podpisze umowę z PISF. Następnie artysta przystąpi do realizacji filmu - na podstawie kosztorysu produkcji filmu, złożonego przez producenta" - tłumaczył Ronduda.

Laureatami Nagrody Filmowej w trzech wcześniejszych edycjach byli: prekursor sztuki krytycznej, fotografik, performer, autor instalacji i wideoinstalacji Zbigniew Libera (w 2011 r.; jego film "Walser" o postapokaliptycznej przyszłości jest w końcowej fazie montażu, premierę zapowiedziano na jesień), Anna Molska (w 2012 r., z projektem filmu "Mutantki" o wspólnocie starszych kobiet zmuszonych do konfrontacji z nowoczesnością; zdjęcia planowane na wiosnę przyszłego roku) oraz Agnieszka Polska (w 2013 r.; obecnie Polska pracuje nad scenariuszem filmu "Hurra! Wciąż żyjemy" o komunie artystycznej skupionej wokół niemieckiego reżysera Rainera Wernera Fassbindera; zdjęcia mają się zacząć w połowie przyszłego roku).(PAP)

jp/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL