Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu wzbogacił się o czwartą scenę - Modelatornię. Według dyrektora teatru Norberta Rakowskiego jej działanie ma być inspirowane postacią Jerzego Grotowskiego i Teatrem 13 Rzędów, działającym w Opolu w latach 1959-1964.
Jak zapowiedziano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Opolu, uroczyste otwarcie Modelatorni odbędzie się w sobotę 10 września. Działalność sceny zainauguruje premiera "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz.
To czwarta scena w budynku, pozyskana z przestrzeni dawnej malarni teatralnej. W industrialnej przestrzeni Modelatorni widownia może być umiejscowiona na wiele różnych sposobów. Również scena nie jest wyznaczona raz na zawsze, co sprawia, że przestrzeń ta służyć może niekonwencjonalnym formom artystycznym.
Jednym z kluczowych postulatów wyłaniających się z myśli Grotowskiego była ochrona twórców, którzy są w stanie podjąć długofalową pracę, wtedy kiedy nie są jeszcze znani, gdy nie są jeszcze mistrzami. Teatr Kochanowskiego proponuje stworzenie miejsca, które będzie służyło realizacji postulatu Grotowskiego i da możliwości eksperymentalnych poszukiwań w dziedzinie teatru.
Zgodnie z zapowiedziami, Modelatornia będzie służyć realizacji długofalowych, innowacyjnych projektów w zakresie języka scenicznego we wszelkich jego aspektach, dramatopisarstwa oraz możliwości inscenizacyjnych polskich tekstów klasycznych.
Modelatornia będzie też stale zapraszać na warsztaty, pokazy, wykłady i spotkania dyskusyjne współpracowników Jerzego Grotowskiego, artystów na różne sposoby inspirowanych przez i nawiązujących do jego prac oraz badaczy jego życia i twórczości.
Z Modelatornią związany jest Konkurs na Projekt Teatralny ogłoszony przez Teatr Kochanowskiego. Efektem konkursu mają być dwie premiery przygotowane w Modelatorni w 2017 r. Ich twórcom teatr zapewni m.in. budżet na realizację pomysłu, wsparcie techniczne i administracyjne. Zgłoszenia do pierwszej edycji konkursu będą przyjmowane do 31 października tego roku.
Kolejne premiery w nowym sezonie artystycznym to: „Uroczystość" Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova w reżyserii Norberta Rakowskiego, zaplanowana na 24 września, „Coś pomiędzy” Martina Heckmana w reż. Tomasza Cymermana (22 października), „Śmierć przyjdzie w środę” Agaty Dudy-Gracz w jej reżyserii (19 listopada), natomiast w grudniu Piotr Ratajczak wyreżyseruje spektakl inspirowany filmem Andrzeja Wajdy „Bez znieczulenia”. (PAP)
lun/ agz/