Kultura i sztuka po 1989 roku

30.05.2017

Dariusz Malejonek: "Klątwa" to skandal, a nie bunt

"Klątwa" to nie jest żadna kontestacja ani bunt, tylko skandal. To uderzanie w bardzo bezpieczne punkty, bo gdyby uderzono na przykład w półksiężyc, a nie krzyż, to wtedy konsekwencje byłby zupełnie inne - ocenił we wtorek w radiu RMF muzyk Dariusz Malejonek.

"Klątwa" to spektakl chorwackiego reżysera i dramatopisarza Olivera Frljicia, oparty na dramacie Stanisława Wyspiańskiego z 1899 r. Przedstawienie wywołało wiele kontrowersji. "Naturalnej wielkości pomnik Jana Pawła II zawisa nad sceną, na stryczku. Z tabliczką +obrońca pedofilów+" - pisała "Gazeta Wyborcza" o spektaklu.

Malejonek został spytany o swoją ocenę tego przedstawienia. "To nie jest żadna kontestacja, to nie jest żaden bunt, to jest tylko skandal. Uważam, że to jest uderzanie w bardzo bezpieczne punkty, no bo gdyby uderzyli na przykład w półksiężyc, a nie krzyż, to wtedy konsekwencje byłby zupełnie inne" - powiedział muzyk.

W jego opinii "Klątwa" nie powinna być finansowana z publicznych pieniędzy. "Wiadomo, że nie może być zgody na cenzurę, bo cenzurę mieliśmy już w PRL-u, natomiast kto powiedział, że takie rzeczy, które godzą w podstawowe uczucia religijne, bo tam są rzeczy obrzydliwe, kto powiedział, że to ma być płacone z naszych podatków? Jeżeli ktoś chce wystawiać rzeczy obrazoburcze, to niech to robi za swoje pieniądze. Dlaczego ludzie, którzy nie zgadzają się z tym, mają płacić na taki teatr?" - pytał Malejonek.

Dzieło Frljicia wywołało kontrowersje i protesty środowisk narodowych i kościelnych; Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że przedstawienie "ma znamiona bluźnierstwa", a praska prokuratura wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera spektaklu miała miejsce 18 lutego.

Dyrekcja Teatru Powszechnego - w związku z planowanymi pokazami "Klątwy" oraz zapowiadanymi zgromadzeniami wokół Teatru Powszechnego - apeluje o spokój. "Apelujemy o pokojowy przebieg wydarzeń i społeczną odpowiedzialność" - napisał Paweł Łysak, dyrektor stołecznego teatru w oświadczeniu. Dyrektor przekonuje, że "treścią spektaklu jest m.in. krytyka nadużyć władzy Kościoła katolickiego i zasad jego funkcjonowania w świeckim państwie, przemilczanie problemu pedofilii wśród duchownych, ograniczanie wolności stanowienia o własnym ciele, przyzwolenie na przemoc wobec kobiet, a przede wszystkim wszechobecna hipokryzja i autocenzura, które blokują debatę publiczną". (PAP)

mkz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL