Nagrody główne, wyróżnienia, nagrody specjalne i pozaregulaminowe czekają na zwycięzców i uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Są to nagrody finansowe, medale, koncerty, tournee, recitale, a nawet obrazy.
Nagrody główne i wyróżnienia zostaną wręczone podczas I Koncertu Laureatów 21 października, a nagrody pozaregulaminowe podczas II Koncertu Laureatów - 22 października w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zgodnie z regulaminem Konkursu Chopinowskiego zostanie wręczonych sześć nagród głównych: I nagroda - 30 000 euro i złoty medal, ufundowana jest przez prezydenta RP; II nagroda - 25 000 euro i srebrny medal, ufundowana przez marszałka Sejmu; III nagroda - 20 000 euro i brązowy medal, ufundowana przez prezesa Rady Ministrów; IV nagroda - 15 000 euro, ufundowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego; V nagroda - 10 000 euro, ufundowana przez prezydentan m.st. Warszawy i nagroda VI -7 000 euro, ufundowana przez wojewodę mazowieckiego.
Przewidziane są też równorzędne wyróżnienia w wysokości 4 000 euro dla pozostałych finalistów, ufundowane przez prezydenta m.st. Warszawy.
Osobną, wysoce cenioną, kategorią laurów są nagrody specjalne, wśród nich: Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza - 3 000 euro; Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków - 5 000 euro; Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu - 3 000 euro, oraz Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty - 10 000 euro.
Nagrody pozaregulaminowe to głównie koncerty i tournee. Dla zwycięzcy Konkursu przewidziane są m.in. Koncert w National Centre of Arts, Mexico City, w ramach The International Piano Festival En Blanco y Negro; recital na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena; Koncerty w Teatro Regio, Parma i w Teatro Verdi, Busseto; recital w ramach Nohant Festival Chopin. Ponadto na zwycięzcę czeka recital w ramach Festiwalu Praska Wiosna, recital w The Hakon's Hall w Bergen, zorganizowany przez Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Edwarda Griega.
Dla najwyżej ocenionego reprezentanta Polski dwa koncerty z Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego.
Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc będą zaproszeni do udziału w trasie koncertowej z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, obejmującej m.in. Tokio i Seul. Organizatorami wydarzenia są Filharmonia narodowa i Japan Arts Corp.
Na najwyżej ocenionego reprezentanta Stanów Zjednoczonych czeka propozycja koncertu w Denver w stanie Kolorado. Fundatorami tej nagrody są Barbara i Roman Popielak.
Ponadto na zwycięzcę Konkursu czekają: koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego; koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego; recital w ramach cyklu Lingotto Giovani w Turynie; recital w ramach Piano Extravaganza Festival w Sofii; recital w ramach Klavierfestival Ruhr; koncert z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu; recital w Vancouver.
Dla pianisty, który w III etapie lub finale stworzy wybitną kreację artystyczną przewidziana jest nagroda w postaci trasy koncertowej Lusławice - Wrocław - Katowice - Warszawa - Szczecin, zorganizowanej przez Santander Orchestra.
Laureaci I, II i III nagrody zaproszeni będą w trasę koncertową Gdańsk - Kaliningrad - Moskwa, zorganizowaną przez Polską Filharmonię Bałtycką.
Dla laureata II nagrody przewidziany jest koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej oraz Koncert w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zorganizowany przez Orkiestrę Kameralna Polskiego Radia Amadeus.
Listę pozaregulaminowych laurów zamyka nagroda dla najwyżej ocenionego uczestnika niezakwalifikowanego do finału ufundowana Alink Argerich Foundation.
W kategorii nagród pozaregulaminowych przewidziana jest nagroda dla najwyżej ocenionego uczestnika nie zakwalifikowanego do finału - 10 000 USD, ufundowana przez Hindu Cultural Society-Matale; Nagroda im. Edwina Kowalika dla najlepszego uczestnika reprezentującego Polskę, który nie został zakwalifikowany do finału - 3000 USD, ufundowana przez Barbarę i Romana Popielaków; Nagroda im. Ewy i Włodzimierza Kamirskich dla najmłodszego finalisty - 15 000 USD; Nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego dla najlepszego uczestnika reprezentującego Polskę, który nie został zakwalifikowany do finału - 1 500 euro.
Fundacja im. Barbary Zielińskiej ustanowiła kilka nagród pozaregulaminowych innych: nagrodę dla uczestnika reprezentującego Polskę najwyżej ocenionego po drugim etapie - 10 000 zł; za najlepsze wykonanie poloneza - 10 000 zł; za najlepsze wykonanie mazurków - 5000 zł i pracę malarską.
Zdobywcom nagród głównych przysługuje tytuł laureata XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Uczestnicy II i III etapu, którzy nie przeszli do następnych etapów, otrzymają dyplomy uczestnictwa. (PAP)
abe/ agz/