Koncert tradycyjnej muzyki kazachskiej, konferencja naukowa, wystawa archeologiczna i spektakl teatralny to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach rozpoczynających się w poniedziałek w Warszawie Dni Kultury Obwodu Żambylskiego Kazachstanu.
Wydarzenia te będą częścią projektu artystycznego "Moj Jedwabny Szlak do Ciebie". "Dni Kultury Obwodu Żambylskiego Kazachstanu są pierwszą tego typu imprezą organizowaną w Polsce. Mamy nadzieję, że dzięki nim zacieśni się nie tylko współpraca kulturalna, ale także ekonomiczna i międzyludzka pomiędzy Polską a Kazachstanem" - powiedział na konferencji prasowej ambasador Kazachstanu w Polsce Yerik Utembayev.
Ambasador Kazachstanu w Polsce Yerik Utembayev podkreślił, że Kazachstan i Polskę łączy wielowiekowa więź. W połowie XIII w. to polski mnich z Łęczycy sporządził jeden z pierwszych znanych w Europie opisów ziem, na których mieszkali przodkowie współczesnych Kazachów. W okresie od XVIII do XX w. Polacy trafiali do Kazachstanu na zesłanie, tam też podczas II wojny światowej formowała się Armia Andersa.
Podkreślił, że Kazachstan i Polskę łączy wielowiekowa więź. W połowie XIII w. to polski mnich z Łęczycy sporządził jeden z pierwszych znanych w Europie opisów ziem, na których mieszkali przodkowie współczesnych Kazachów. W okresie od XVIII do XX w. Polacy trafiali do Kazachstanu na zesłanie, tam też podczas II wojny światowej formowała się Armia Andersa. Przypomniano również, że w Taraz, mieście o historii sięgającej ponad 2 tys. lat, stanowiącym obecnie centrum obwodu żambylskiego, część dzieciństwa spędziła znana polska piosenkarka Anna German.
Wydarzeniem rozpoczynającym Dni Kultury Obwodu Żambylskiego będzie poniedziałkowy koncert tradycyjnej muzyki kazachskiej w stołecznym Teatrze Polskim, podczas którego będzie można obejrzeć kazachskie tańce narodowe oraz posłuchać tradycyjnych instrumentów muzycznych takich jak kobza czy dumbra (narodowy instrument strunowy podobny do trójkątnej bałałajki).
Na wtorek zaplanowano międzynarodową konferencję naukową "Archeologiczny potencjał obwodu żambylskiego" na Uniwersytecie Warszawskim, podczas której zostaną m.in. zaprezentowane wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie starożytnej osady w mieście Taraz. Tego samego dnia zostanie otwarta w Państwowym Muzeum Etnograficznym wystawa "Skarby starożytnego Tarazu" prezentująca m.in. artefakty odnalezione podczas wykopalisk. Będzie jej towarzyszyć ekspozycja współczesnej kazachskiej malarki Almagul Menlibajewej i pokaz kolekcji strojów koczowników z tamtego rejonu od średniowiecza do XVIII w.
Po południu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się uroczyste przekazanie urny z ziemią z grobów polskich żołnierzy Armii Andersa pochowanych w obwodzie żambylskim.
Późnym popołudniem Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na wieczór muzyki poważnej poświęcony ofiarom represji XX wieku.
W czwartek w Teatrze Polskim odbędzie się prezentacja książki kazachskiego poety i działacza społecznego Abaja Kunanbajewa pt. "Słowa pouczające" oraz spektakl prezentujący dramat historyczny "Ajsza Bibi" opowiadający historię tragicznej miłości pięknej Ajszi i wojownika Karachana. Po śmierci ukochanej zbudował on upamiętniające ją mauzoleum, obecnie zabytek architektury znajdujący się na terenie obwodu żambylskiego.
Obchody Dni Kultury Obwodu Żambylskiego Kazachstanu zakończą się w piątek wieczorem w Parku Praskim, gdzie zaplanowano pokazy tradycyjnej muzyki, zwyczajów i kuchni kazachskiej.
Dni Kultury Obwodu Żambylskiego Kazachstanu organizują: urząd obwodu, Ambasada Kazachstanu w Polsce i marszałek województwa mazowieckiego. (PAP)
akn/ jra/