W piątek rozpocznie się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”. To największe muzyczne wydarzenie na polsko-niemieckim pograniczu, łączące muzyków i widzów z obu krajów.
„To szczególne wydarzenie pokazuje bogate zaplecze kulturalne woj. lubuskiego oraz sąsiedniej Brandenburgii w Niemczech” – powiedziała Krystyna Walkowiak z Filharmonii Zielonogórskiej, organizatora festiwalu.
Festiwal obejmuje kilkadziesiąt koncertów symfonicznych, kameralnych czy chóralnych po obu stronach Odry. Wystąpią artyści z Polski, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Japonii, Czech i Finlandii. Po stronie polskiej odbędzie się 14 koncertów m.in. w Zielonej Górze, Sulechowie, Nowej Soli i Rzepinie.
„Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty melomanów i nie tylko. Z pewnością te wydarzenia zbliżą nas do siebie, a przede wszystkim zbliżą nas do muzyki” – powiedział dyrektor artystyczny Festiwalu, szef Filharmonii Zielonogórskiej prof. Czesław Grabowski.
Na początek Festiwalu, w piątek w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się recital fortepianowy Wojciecha Świtały pt. „Na urodziny F. Chopina”. W jego programie znalazły się utwory F. Chopina i R. Schumanna.
Do najważniejszych wydarzeń tegorocznych „Dni muzyki nad Odrą” po polskiej stronie należy zaliczyć koncert, który oficjalnie zainauguruje imprezę. Wystąpią w nim: Państwowy Białoruski Chór im. G. Szyrmy, soliści z Ukrainy oraz japoński pianista Takashi Yamamoto. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej dyrygować będzie Czesław Grabowski.
Podczas koncertu polsko-niemiecka publiczność usłyszy Uwerturę Polonia R. Wagnera, Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina, Poemat „Dzwony” S. Rachmaninowa.
9 marca odbędzie się koncert pn. „Beethovenowski koncert symfoniczny”, w którym pod batutą Howarda Griffithsa wystąpi Brandenburska Orkiestra Państwowa we Frankfurcie nad Odrą. Innym z wydarzeń festiwalowych będzie zaplanowany na 23 marca koncert symfoniczny „Odwieczne pieśni” z udziałem światowej sławy rosyjskiego wiolonczelisty Kiriła Rodina.
W ramach Festiwalu po raz piąty odbędzie się Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów pod kierownictwem prof. Grabowskiego. Wezmą w nim udział cztery dyrygentki z Polski, Białorusi i Korei Południowej.
Organizatorzy układając program Festiwalu nie zapomnieli o najmłodszej publiczności, dla której przygotowano kilka specjalnych koncertów. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/