Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2018

Dolnośląskie: w sobotę rusza doroczny festiwal „Maj z muzyka dawną”

27. festiwal „Maj z muzyka dawną” 27. festiwal „Maj z muzyka dawną”

Ponad 20 koncertów składa się na XXVII edycję festiwalu „Maj z muzyką dawną”. Rozpoczynająca się w sobotę impreza jest w tym roku poświęcona w dużej części muzyce polskiej, co ma związek z obchodami 100-lecia niepodległości – poinformowali organizatorzy.

Na konferencji prasowej we wtorek dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres powiedział, że tegoroczna edycja festiwalu nosi podtytuł „Ortus de Polonia” zaczerpnięty z pieśni piętnastowiecznego polskiego kompozytora Jerzego Libana.

„Chcemy, by polska muzyka dawna wybrzmiała mocniej podczas tegorocznego festiwalu. Wiąże się to z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej” - mówił Kieres.

Dodał, że w repertuarze koncertów zaplanowanych od 12 maja do 10 czerwca zarówno we Wrocławiu jak i kilkunastu mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska znajdzie się muzyka polska z okresu od XV do XVIII wieku.

Koncerty zagrają Duet Oak Brothers, czyli bracia Radosław i Szczepan Dembińscy na wiolonczelach oraz zespoły muzyki dawnej: Rocal Fuza, Tiboryus. Koncerty zaplanowano m.in. Lądku-Zdroju, Lewinie Kłodzkim, Międzylesiu, Bielawie, Kłodzku, Radkowie.

Natomiast dzieła polskiego baroku zagra Wrocław Baroque Ensamble pod kierunkiem Andrzeja Kosendiaka. Koncert zaplanowano w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W programie festiwalu nie zabrakło również muzyki dawnej kompozytorów zagranicznych. Zespół The 5th Season na jazzowo zagra m.in. utwór „Cztery pory roku” Vivaldiego.

Wydarzeniem festiwalu będą trzy koncerty narodowego męskiego chóru gruzińskiej prowincji Adżuria, który wystąpi we Wrocławiu, Kudowie-Zdroju i Kamiennej Górze. Chór Batumi zaśpiewa najstarsze pieśni sakralne skomponowane od VII do XIII wieku.

Festiwal rozpocznie się w sobotę koncertem zespołu Ensemble Musaicum i potrwa do 10 czerwca. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL