Drzewo poznania dobra i zła jest elementem tegorocznego grobu pańskiego w krypcie oo. pijarów w Krakowie. Kompozycja grobu ma też nawiązywać do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oficjalne odsłonięcie aranżacji nastąpi w Wielki Piątek, po wieczornej liturgii. Przez kolejne dni będzie można się tu modlić.
Ojcowie pijarzy od 2010 r. ogłaszali przedwielkanocny konkurs na grób w ich świątyni. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a kompozycję przychodzili oglądać wierni z całego miasta. W tym roku jednak – z powodu remontu krypty – konkurs na aranżację nie odbył się.
Grób powstał na podstawie pracy artysty grafika Norberta Tomczaka, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w konkursie. Najwyższe laury w 2017 r. zdobył 21-letni Jakub Zawadziński i to jego projekt został wówczas zrealizowany - grób ukazywał ciała uchodźców zawieszone w otchłani morskiej.
Ojcowie pijarzy zawsze urządzali grób pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów np. do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, problemu aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży.
Projekt Norberta Tomczaka ukazuje drzewo poznania dobra i zła, które góruje nad przykrytym całunem ciałem Chrystusa. Na drzewie umieszczona jest osłonięta welonem monstrancja, mająca nawiązywać do śmierci Jezusa.
W tle znajduje się obraz a na nim postać Chrystusa zstępującego do piekieł. Ciało Jezusa, będące w delikatnym ruchu, unosi się ku górze, a odchylone od tułowia ręce układają się w kształt krzyża.
Całun, pod którym ma spoczywać ciało Zbawiciela, znajduje się na grudach wilgotnej ziemi, które – w zamyśle autora pracy – mają symbolizować grzech. To właśnie z tej ziemi wyrasta drzewo życia.
Wokół całunu są ułożone grube białe świece. „To liturgiczny element ukazujący obecność Najświętszego Sakramentu oraz symbol kruchości” – powiedział autor projektu.
W rozmowie z PAP podkreślił, że podświetlone światłem monstrancji gałęzie drzewa życia przenoszą na ściany nawy cienie, które mają symbolizować bolesną historię Polski. „To nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił Tomczak. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/