Metafizyka, duchowość oraz niematerialne poszukiwania człowieka będą tematami 18. Fotofestiwalu, który odbędzie się w Łodzi w czerwcu – zapowiedzieli organizatorzy wydarzenia. Wśród wystaw znajdzie się m.in projekt Nicoli Lo Calzo opowiadający o rytuałach w imperiach kolonialnych.
"Tegoroczny Fotofestiwal postara się przybliżyć, jak poszukiwania ludzkości – niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne – pokazuje fotografia. I czy jest ona w stanie pokazać coś, co jest niewidzialne" - poinformowali członkowie grupy odpowiedzialnej za organizację Międzynarodowego Festiwalu Fotografii organizowanego w Łodzi od 2001 roku.
Prezentowane na szeregu wystaw i pokazach slajdów prace mają ukazać m.in., że "abstrakcyjne myślenie i uznawanie królestw, które są niedostrzegane przez nasze zmysły, odróżnia nas od wszystkich gatunków". "Dziś w epoce postindustrialnej, zdominowanej przez naukę, technologię i racjonalne myślenie, sfera metafizyki jest prawdopodobnie mniej widoczna w codziennym życiu ludzi. Duchowość jest najczęściej wyrażana przez różne rodzaje praktyk religijnych i kultów związanych z daną kulturą. Wydaje się jednak, że to znacznie szersza i złożona część naszego życia" – tłumaczyli twórcy Fotofestiwalu.
Główne wydarzenia w ramach tegorocznej edycji podzielono na trzy ścieżki tematyczne.
W ramach pierwszej z nich dotyczącej duchowości, transcendencji, mistycyzmu, wspólnoty i rytuałów zaplanowano światową premierę nowego projektu Nicola Lo Calzo opowiadającego o rytuałach odzwierciedlających doświadczenia kolonialne. W kolejnym bloku obejmującym naukę, zrozumienie i metafizykę goście festiwalu obejrzą prace Davida Fathii – "Ostatnia droga nieśmiertelnej kobiety", Henrika Spohlera – "Data flow" i Klausa Pichlera – "To zmieni Twoje życie na zawsze". Trzeci nurt poświęcony niewyjaśnionym zjawiskom, duchom i zjawom zobrazuje wystawa grupowa przygotowana przez Franka Ammera.
Jury Grand Prix Fotofestiwalu poinformowało też o wybraniu sześciu finalistów konkursu, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie w centrum festiwalowym mieszczącym się w łódzkim Art_Inkubatorze. Fotografie kolejnych dziesięciu wyróżnionych artystów będą pokazywane w formie slajdów. Nazwisko zdobywcy nagrody głównej zostanie ogłoszone w dniu otwarcia Fotofestiwalu.
Tegoroczna impreza poświęcona sztuce fotografii rozpocznie się 13 czerwca i potrwa trzy tygodnie, o tydzień dłużej niż w poprzednich latach. "Tradycyjnie festiwalowe centrum będzie w Fabryce Sztuki, ale wystawy będą dostępne w wielu punktach miasta, do tego warsztaty, koncerty, konkursy, panele dyskusyjne, projekcje filmowe, fotospacery i inne wydarzenia" - zapowiedziała Justyna Kociszewska z rady programowej Fotofestiwalu.
Organizowany w Łodzi od 2001 r. Fotofestiwal jest wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. Każda edycja to kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, spotkań z twórcami i projekcji filmowych. Dzięki umieszczeniu wystaw, projekcji, panelów czy warsztatów w postindustrialnych przestrzeniach kamienic i fabryk oraz zrewitalizowanym kompleksie Art_Inkubatora, festiwal ukazuje również architektoniczną unikatowość Łodzi. W ubiegłym roku hasłem imprezy była "Ludzka Natura", a dwa lata temu - "Can you imagine/Dasz wiarę?".
Impreza organizowana jest przez Fundację Edukacji Wizualnej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ jbp/