Kultura i sztuka po 1989 roku

02.08.2018

Duszniki-Zdrój: 73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – od piątku

Plakat 73. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Źródło: Festival.pl Plakat 73. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Źródło: Festival.pl

Kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych znalazło się w programie 73. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który w piątek rozpocznie się w Dusznikach-Zdroju (Dolnośląskie). To jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych.

Festiwal rozpocznie się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina, w parku zdrojowym w Dusznikach Zdroju. Podczas piątkowego recitalu inaugurującego imprezę melomani wysłuchają dzieł Chopina oraz Franciszka Schuberta w wykonaniu Wojciecha Świtały. Recital ten będzie poświęcony pamięci Andrzeja Merkura, wieloletniego dyrektora organizacyjnego dusznickiego festiwalu. Merkur zmarł w marcu tego roku; z festiwalem był związany przez kilkadziesiąt lat.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się blisko 20 koncertów i recitali fortepianowych. Zaproszeni artyści, oprócz dzieł Chopina, zaprezentują również m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Sergiusza Prokofiewa, Igora Strawińskiego, Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Roberta Schumanna.

Na dusznickim festiwalu zagrają m.in. Sergei Babayan, Alessio Bax, Rachel Cheung, Boris Giltburg i Jonathan Plowright.

Prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, podkreślił, że wizytówką imprezy jest „promocja utalentowanych pianistów młodego pokolenia”. „Również tym razem pozostaniemy wierni przyjętym zasadom i oprócz znanych i uznanych artystów zaproponujemy melomanom spotkanie z kilkoma wspaniałymi muzykami młodszego pokolenia, którzy niezwykle dynamicznie rozwijają swoje artystyczne kariery i bez wątpienia przez wiele lat pozostaną bardzo oczekiwanymi gośćmi najwspanialszych sal koncertowych” - powiedział prof. Paleczny.

Na festiwalu będzie również obecna liczna reprezentacja polskich, uznany już artystów. Melomani wysłuchają m.in. występów Ewy Pobłockiej z rodzinnym Multi Trio, Wojciecha Świtały, Jakuba Jakowicza, Tymoteusza Biesa i Piotra Alexewicza, oraz nestorki polskiej pianistyki Lidii Grychtołówny.

Festiwalowi, podobnie jak w latach ubiegłych, towarzyszą kursy mistrzowskie. W tym roku poprowadzą je prof. Vanessę Latarche z londyńskiej uczelni Royal College of Music oraz prof. Eugen Indjic z Schola Cantorum w Paryżu – poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Edyta Wolfson.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w, znajdującym się w parku zdrojowym, Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

73. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 11 sierpnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL