Dwie wrocławskie sceny - Teatr Muzyczny Capitol za „Makbeta” w reż. Agaty Dudy-Gracz oraz Teatr Pieśń Kozła za spektakl „Hamlet - komentarz” w reż. Grzegorza Brala - otrzymały równorzędne wyróżnienia w finale konkursu 22. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.
O werdykcie 25. Konkursu o Złotego Yoricka poinformował na stronie internetowej organizator festiwalu.
"Po obejrzeniu dwóch spektakli finałowych 25. Konkursu o Złotego Yoricka, towarzyszącemu 22. Festiwalowi Szekspirowskiemu w Gdańsku jury w składzie: prof. Jacek Kopciński, prof. Joanna Krakowska i Jacek Wakar postanowili przyznać dwa równorzędne wyróżnienia: wyróżnienie dla Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu za spektakl +Makbet+ w reżyserii Agaty Dudy-Gracz za plastyczno-choreograficzną koncepcję przedstawienia; wyróżnienie dla Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia w reżyserii Grzegorza Brala za muzyczną interpretację +Hamleta+ i wyjątkowe techniki śpiewu użyte w przedstawieniu" - głosi komunikat.
Ponadto ogłoszono werdykt konkursu w nurcie alternatywnym, czyli SzekspirOFF 2018, podczas którego pokazano 12 spektakli.
Nagrody otrzymali twórcy i wykonawcy spektaklu "bless the king, nie_liryczna pieśń" Teatru Rozbark; aktorzy, reżyser i scenograf spektaklu "Hamlet" z AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie; twórcy spektaklu "Nienawiść" z Teatru Bakałarz w Krakowie (teatr ten otrzymał również nagrodę publiczności).
Wyróżnienie zespołowe w konkursie SzekspirOFF 2018 "za sprawność warsztatową i awangardowy brak dopisania Szekspirowi czegokolwiek" otrzymali aktorzy spektaklu "Dwaj panowie z Werony" Royal Academy of Dramatic Art z Londynu.
Podczas 22. Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpoczął się 27 lipca, pokazano 25 spektakli w wykonaniu teatrów z Argentyny, Czech, Iranu, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Festiwal zainaugurował "Romeo i Julia" – musical w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, zrealizowany w warszawskim Studio Buffo. (PAP)
nno/ wj/