Dwanaście tytułów zostało nominowanych w 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nominacje przyznano w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca oraz książki o tematyce warszawskiej.
Wśród nominacji kategorii proza znalazły się "Tkanki miękkie" Zyty Rudzkiej. To nowa powieść autorki, w której tworzy ona portret mężczyzny w czasach słabości. Nominowana w tej samej kategorii książka Julii Fiedorczuk "Pod słońcem" opowiada z kolei o losach bohaterów w drugiej połowie XX wieku, kiedy pamięć wojny miesza się z równie tragiczną współczesnością. Natomiast Elżbieta Łapczyńska w "Bestiariuszu nowohuckim" opisuje mroczne epizody z historii powstawania Nowej Huty, jednego z największych przedsięwzięć demograficznych epoki PRL.
Wśród pozycji nominowanych w kategorii książka o tematyce warszawskiej znalazło się "Najlepsze miasto świata" Grzegorza Piątka, laureata z 10. edycji nagrody. To historia odbudowy stolicy z powojennych zniszczeń. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci z Biura Odbudowy Stolicy.
Agata Tuszyńska i Iwona Chmielewska w książce "Mama zawsze wraca" opowiedziały o losach ukrywanej w piwnicy warszawskiego getta czteroletniej Zosi Zajczyk. Z kolei Rafał Księżyk w książce "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993" - jak czytamy w uzasadnieniu nominacji - pisze o muzycznym stanie nadzwyczajnym, kiedy upadkowi jednego ustroju i wyłanianiu się nowego towarzyszył niesamowity ferment dźwiękowy. Autor opisuje, jak punkowe, rockowe i undergroundowe kapele testowały granice odzyskanej wolności i uciekały przed cieniem rzucanym przez nowego hegemona – rynek.
W kategorii poezja znalazły się trzy pozycje. "Rośliny mięsożerne" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, "Boję się o ostatnią kobietę" Joanny Bociąg oraz "Zakłady holenderskie" Radosława Jurczaka. Także trzy nominacje trafiły do autorów w kategorii literatura dziecięca. Aleksandra i Daniel Mizielińscy otrzymali ją za "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych", Agnieszka Kacprzyk za "Skąd jestem" z ilustracjami Marianny Sztymy oraz Rafał Witka za "Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki" z ilustracjami Aleksandry Fabii.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).
Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.
Laureatów tegorocznej edycji nagrody poznamy w czerwcu. (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ wj/