Dwie książki zwyciężyły w tegorocznym konkursie Ambasador Nowej Europy. O laur rywalizowało 37 tytułów. Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek w Gdańsku podczas otwarcia piątej edycji międzynarodowego forum "Europa z widokiem na przyszłość".
Nagrodzone ex aequo, w szóstej edycji konkursu, książki to: "Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu", Nilufer Goele (Wydawnictwo Karakter) oraz "O demokracji, pamięci i Europie Środkowej" Claudio Magrisa (Międzynarodowe Centrum Kultury. Autorzy otrzymali po 5 tys. zł, ufundowane przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, współorganizatora konkursu Ambasador Nowej Europy.
Nagrody odebrały Nilufer Goele osobiście i - w imieniu nieobecnego Magrisa - tłumaczka książki Joanna Ugniewska.
"W tym roku wybór był bardzo trudny. Uhonorowaliśmy książki, które niby są odmienne, ale wspólnie otwierają nam perspektywę na przyszłość Europy" - powiedział przewodniczący jury, dyrektor ECS, Basil Kerski.
"Podsumowując badania nad współczesnym islamem turecka socjolożka ukazuje różne oblicza kultury muzułmańskiej w europejskiej sferze publicznej. Autorka w wyważony sposób podejmuje temat zarówno sukcesu, jak i porażki programów integracyjnych, codzienności relacji międzykulturowych, a także prób nawiązywania dialogu o sprawach publicznych. To, co odróżnia książkę Nilufer Goele od wielu innych to fakt, że zmierzyła się z tematem islamu/muzułmanów w oderwaniu od słowa +terroryzm+" - oceniło jury nagrody Ambasador Nowej Europy.
"O demokracji, pamięci i Europie Środkowej" stanowi antologię eseistyki wybitnego włoskiego pisarza, historyka literatury, intelektualisty i publicysty Claudia Magrisa.
Zdaniem jury, eseistyka Magrisa pokazuje, że autor to "oddany obywatel Europy głęboko zainteresowany zmieniającą się kondycją wspólnoty, kierujący swoją refleksję na ważne kwestie tożsamości, mitu habsburskiego, laickości, pamięci czy pogranicza. Czytając publicystykę Magrisa otrzymujemy niezwykle wyważony głos w dyskusji o współczesności".
Nagroda "Ambasador Nowej Europy" przyznawana jest corocznie od sześciu za najlepszą publikację wydaną w języku polskim, która w sposób nowatorski przedstawia historyczne procesy lub aktualne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich, zachodzących w obszarach kultury, edukacji, polityki i gospodarki.
W dwudniowym forum refleksji "Europa z widokiem na przyszłość", odbywającym się w ECS w Gdańsku, uczestniczy ok. 20 panelistów, ekspertów od spraw europejskiego kontynentu - dziennikarzy, publicystów, polityków, dyplomatów, naukowców oraz analityków.
W piątek w panelu pt. "W jakiej Europie chcemy żyć? Europa 60 lat po podpisaniu Traktatów Rzymskich" ma wziąć udział b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Tematem głównym forum w tym roku są relacje między Rosją a Europą w kontekście 100 lat po Rewolucji Październikowej.
Tegoroczna edycja "Europy z widokiem na przyszłość" dedykowana jest pamięci Leonidasa Donskisa (1962–2016), litewskiego filozofa, nauczyciela akademickiego i eurodeputowanego. Donskis był członkiem rady redakcyjnej oraz autorem periodyku "New Eastern Europe" oraz dwukrotnym panelistą "Europy z widokiem na przyszłość".(PAP)
rop/ pat/