Dwie premiery - "Cyrano" i "Wielka księżna Gerolstein" – uświetnią 70-lecie istnienia Teatru Muzycznego w Łodzi. Nowy sezon zainauguruje we wrześniu koncert jubileuszowy, spajający przeszłość z przyszłością łódzkiej sceny muzycznej.
"Na jubileuszowej gali otwierającej nowy sezon 26 września publiczność usłyszy wielkie przeboje, które w przeszłości wybrzmiewały na łódzkiej scenie muzycznej oraz zapowiedź tego, co czeka widzów w najbliższej przyszłości” – poinformowała w środę dyrektor Teatru Grażyna Posmykiewicz na konferencji prasowej.
Pierwsza nowość w repertuarze to planowana na grudzień polska prapremiera spektaklu "Cyrano" w reżyserii Jacka Bończyka. "Na koncercie zaprezentujemy dwa fragmenty z tego spektaklu: duet miłosny i scenę zbiorową Gaskończyków. W drugiej części gali pojawi się zapowiedź kierunku, w którym Teatr Muzyczny chciałby zmierzać. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale chodzi o pozycje z klasyki musicali" – podkreślił kierownik muzyczny Teatru Michał Kocimski.
Po temat z klasycznej sztuki Edmonda Rostanda "Cyrano de Bergerac" sięgnął Jacek Bończyk, który nie tylko reżyseruje spektakl, ale też stworzył do niego libretto. Autorem muzyki jest kompozytor Krzysztof Herdzin.
"Bardzo skupiłem się na relacjach Cyrana z Gaskończykami – niezależnie od jego idealistycznej miłości i konsekwencji, z jaką trwał przy Roksanie. Postać Cyrana jest mi bardzo bliska, ponieważ jestem idealistą i pod wieloma słowami, wyrażeniami i przekonaniami, które włożyłem w jego usta, sam mógłbym się podpisać. Mówię tam o sprzedajnych politykach, paktowaniu z ludźmi, którzy mają pieniądze i o tym, że dobrze jest mieć jakieś reguły, zasady" - zaznaczył Bończyk.
Druga premiera zaplanowana na rok jubileuszowy to "Wielka Księżna Gerolstein" Offenbacha, uważana za jedno z jego najtrudniejszych dzieł, w reżyserii Piotra Bikonta. "Zmierzenie się z tak wielką muzyką będzie dla mnie niezwykle ważne. Bardzo chciałabym sprostać zadaniu. Zrobię wszystko, aby to dzieło było pięknym zamknięciem sezonu artystycznego" - podkreśliła kierownik muzyczny spektaklu Elżbieta Tomala-Nocuń.
Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.(PAP)
agm/ mhr/