Powinniśmy do końca września podpisać umowę z wykonawcą studia filmowego – pierwszego budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage – powiedział w środę dyrektor ECFC Kazimierz Suwała. Prace budowlane mogłyby się rozpocząć po tym terminie, a szacunkowy koszt to 85 mln zł.
Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Suwała powiedział w środę podczas konferencji prasowej, że trwa proces przetargowy dotyczący wyłonienia wykonawcy pierwszej części budynku ECFC — studia filmowego.
"Przetarg jest w formule dialogu konkurencyjnego i rzeczywiście w zasadzie codziennie prowadzimy rozmowy. Pierwsza tura zakończy się w tym tygodniu. (...) W drugiej połowie czerwca wszystkich oferentów (jest ich siedmiu — PAP) chcemy zaprosić do ostatniego etapu — składania ofert. Powinniśmy je znać w połowie lipca, żeby w sierpniu wskazać wygranego w tym postępowaniu" - mówił Suwała.
Podkreślił, że zakładając nawet odwołania od wyników postępowania i inne kwestie formalne, umowa z wykonawcą studia filmowego powinna zostać podpisana do końca września.
"Jesteśmy w trakcie kończenie przetargu na usuwanie kolizji, które dotyczą niektórych rur czy rzeczy telekomunikacyjnych. Te rzeczy mają być usunięte — tak myślę — do końca sierpnia, a na plac budowy nie wejdziemy do końca września. (...) Co do kwoty, to poznamy ją na poziomie przetargowym, ale patrząc na to, co dzieje się rynku budowlanym, to rok temu ceny szły w kosmos, a w tym roku w ostatnich kilkunastu dużych przetargach w Polsce kwoty w ofertach były niższe niż założone w procedurze przetargowej. Tak się poukładało na rynku budowlanym" - mówił Suwała.
Orientacyjna wartość netto zamówienia to ok. 85 milionów złotych.
"Ostateczną kwotę musimy ogłosić przed otwarciem ofert" - wskazał Suwała. Pytany o uzgodnienia archeologicznie na terenie Jordanek, znajdującym się w sąsiedztwie wpisanego na listę UNESCO toruńskiego Starego Miasta, wskazał, że wprowadzony został nakaz nadzoru archeologicznego przez cały okres budowy ECFC.
"Będziemy się do tego oczywiście stosować. Chcemy mieć pewność w momencie podpisywania umowy z wykonawcą wiedzieć, że teren jest czysty. (...) W najbliższych dwóch tygodniach powinniśmy wiedzieć, bo badamy tę sprawę, czy konieczne jest duże, zewnętrzne badanie archeologiczne. Badania wyprzedzające można robić w różny sposób, mogę mieć one różną skalę, głębokość itd. Absolutnie jednak nie wykluczamy takich badań wyprzedzających" - podkreślił dyrektor ECFC.
Jak podaje na swojej stronie internetowej ECFC budynek studia filmowego liczył będzie dziewięć kondygnacji (w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn). Jego długość to 54 metry, a szerokość na poziomie parteru 21 metrów.
"W swoim najwyższym punkcie budynek studia będzie miał 25 metrów, a w najniższym 16 metrów. Łączna kubatura obiektu to 36 500 m sześc., powierzchnia netto to 5205 mkw., a powierzchnia użytkowa 2500 mkw. Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 mkw. i wysokości 15 metrów, a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii +mixed reality+ wykorzystywanej w najnowszych produkcjach najważniejszych studiów filmowych na świecie" - czytamy na stronie ECFC.
Dyrektor i twórca Festiwalu Camerimage Marek Żydowicz powiedział w środę o przedłużeniu o trzy lata współpracy z firmą Energa.
"Współpraca z Energą SA jest dla nas absolutnie kluczowa. Ten kontrakt trzyletni daje nam poczucie stabilizacji i możliwość realizowania i rozwijania naszych projektów" - mówił Żydowicz.
Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. komunikacji Adrianna Sikorska mówiła, że dalsza współpraca z Fundacją Tumult, organizatorem EnergaCamerimage, jest dla niej niezwykle istotna.
"Za nami trzydzieści edycji tego festiwalu. To wydarzenie ma swoją historię, a my jako Energa jesteśmy częścią tej historii. Od 2017 roku współpracujemy nieprzerwanie z Fundacją Tumult i tak będzie przez najbliższe trzy lata" - powiedziała Sikorska.
Festiwal EnergaCamerimage w 2019 roku, po 20 latach, wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993-99. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 roku do Bydgoszczy. Do 2025 roku ma powstać w Toruniu gmach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, jego koszt wyliczono na 600 mln zł. Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali pod koniec września 2019 roku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor festiwalu i jego pomysłodawca Marek Żydowicz. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ dki/