Kultura i sztuka po 1989 roku

02.07.2017 aktualizacja 04.07.2017

Dyrektor generalna UNESCO oglądała „Damę z gronostajem” i wystawę „#dziedzictwo”

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova (2P) oraz wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (4P) zwiedzają wystawę #Dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik  Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova (2P) oraz wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (4P) zwiedzają wystawę #Dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova w towarzystwie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obejrzała w niedzielę w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawę "#dziedzictwo" i "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Obraz ten to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. "Dama z gronostajem" wraz z całą kolekcją Książąt Czartoryskich została kupiona w grudniu zeszłego roku przez polskie państwo. Od maja dzieło da Vinci jest pokazywane w zupełnie nowej aranżacji w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

"Cóż mogę powiedzieć: jest bosko piękna" - powiedziała PAP Irina Bokova po obejrzeniu obrazu.

Da Vinci namalował "Damę z gronostajem" ok. 1490 r. To portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Do polskich zbiorów obraz trafił ok. 1800 r. kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dla matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Dyrektor generalna UNESCO oglądała także wystawę "#dziedzictwo", na której prezentowanych jest ponad 650 obiektów ze zbiorów MNK - obrazów, książek, dzieł sztuki i zabytków kształtujących wyobraźnię Polaków.

Jak powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski Irina Bokova był pod wrażeniem różnorodności i bogactwem polskich zbiorów. "Interesował ją Kopernik, Chopin. Bardzo podobały się polskie meble i tkaniny. Była też zainteresowana zdjęciem młodego Karola Wojtyły" – powiedział PAP Szczerski. Na wystawie można zobaczyć portret Karola Wojtyły z 1938 r. autorstwa Pawła Bielca. (PAP)

wos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL