Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki zrezygnował z funkcji ze względów osobistych. Pełniącą obowiązki dyrektora jest jego dotychczasowa zastępczyni Aleksandra Dziurosz, która potwierdziła te informacje.
"Dyrektor Maxymilian Bylicki złożył na ręce ministra kultury i dziedzictwa narodowego rezygnację z funkcji dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca z powodów osobistych. Minister kultury przyjął ten wniosek " - powiedziała w środę PAP Aleksandra Dziurosz, dotychczasowa zastępca dyrektora Bylickiego.
Ponieważ zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, instytucja kultury nie może pozostawać bez szefa, Aleksandra Dziurosz została powołana na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.
"Kontynuujemy działania zgodnie z planem i strategią dyrektora Bylickiego" – poinformowała p.o. dyrektora IMIT.
Maxymilian Bylicki to pianista, menadżer, działacz społeczny, organizator życia artystycznego. Dyrektorem IMiT-u był od 2017 r. Bylicki w 1982 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu z dyplomem magistra sztuki. Od 1977 r. prowadził czynną działalność koncertową jako solista i kameralista, a także działalność dydaktyczną. Koncertował w kraju i za granicą (m. in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Kanadzie).
W latach 1979-1991 wykładał w PSM II st. im F. Chopina oraz w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1990-1994 był dyrektorem Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1997 uzyskał tytuł Master of Business Administration (MBA) na Uniwersytecie w Calgary (Kanada) oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2000-2001 był doradcą Ministra Kultury i Sztuki ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym. W latach 2003-2005 pełnił funkcję dyrektora Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy. Od 2015 r. był doradcą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bylicki jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, długoletnim wiceprzewodniczącym zarządu Sekcji Pedagogów SPAM, a także wieloletnim organizatorem i członkiem komitetu programowego Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Łańcucie.
Dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jest tancerką, choreografką, nauczycielką tańca współczesnego, ruchu scenicznego i improwizacji. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektorem Warsaw Dance Days, Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego oraz kierownik artystyczną Chopin University Dance Company. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Ukończyła z wyróżnieniem Pedagogikę Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako tancerka, pedagog tańca i choreografka występowała, uczyła i prezentowała swoje prace m.in. w Japonii, Hiszpanii, Puerto Rico, Chinach, Stanach Zjednoczonych.
Instytut Muzyki i Tańca działa od października 2010 roku. Został powołany przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/