Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2019

Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie: Nobel dla Olgi Tokarczuk to wielki sukces

To wielki sukces, niezwykłe wyróżnienie dla polskiej literatury oraz samej pisarki – skomentował przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Paweł Ruszkiewicz.

"W Skandynawii Olga Tokarczuk ma od dawna silną pozycję. Jako Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Instytutem Książki wspieraliśmy wydawanie jej powieści w Szwecji" - powiedział PAP Ruszkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE

Jak dodał, spopularyzowanie twórczości Tokarczuk w Szwecji było możliwe dzięki zaangażowaniu Mikaela Nydahla ze szwedzkiego wydawnictwa Ariel, które od 2002 roku wydawało książki polskiej pisarki. "W ostatnich dniach prawa do nich przejął koncern Bonnier. Teraz z pewnością możemy spodziewać się dużej machiny promocyjnej" - stwierdził dyrektor.

Według Ruszkiewicza "jeszcze trzy cztery miesiące temu Tokarczuk nie była wymieniana jako oczywista kandydatka do Nobla". "Wspominano o Adamie Zagajewskim oraz Hannie Krall" - dodał.

"Otrzymujemy teraz mnóstwo telefonów, gratulacji" - powiedział dyrektor, zaznaczając, że Instytut Polski w Sztokholmie będzie wspierać polską noblistkę.

Mikael Nydahl z wydawnictwa Ariel, które odkryło Tokarczuk i wypromowało jej twórczość w Szwecji, powiedział w rozmowie z gazetą "Sydsvenskan", że "nie czuje rozczarowania z powodu rezygnacji praw do wydawania powieści Tokarczuk. "Od kilku lat wiedzieliśmy, że jej pisarstwo wymaga większego wydawnictwa. Negocjacje zakończyliśmy przed ogłoszeniem tegorocznych laureatów" - powiedział Nydahl. Jego wydawnictwo wciąż jednak będzie współpracować z Bonnier przy nowych wydaniach powieści Tokarczuk w Szwecji.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL