Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów okresu powojennego, kompozytor Jan Krenz otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
O wydarzeniu poinformowała w środę PAP Aleksandra Bęben z Akademii Muzycznej.
Przypomniała ona, że uchwałę o nadaniu Janowi Krenzowi honorowego tytułu doktora honoris causa podjął senat uczelni pod koniec czerwca tego roku. "W ten sposób łódzka Akademia Muzyczna uhonorowała jednego ze swoich najwybitniejszych absolwentów, wyrażając uznanie i wdzięczność za ogromny dorobek dyrygencki i kompozytorski. 14 lipca maestro będzie świętował 92. urodziny" - tłumaczyła.
Zwróciła uwagę, że promotor doktoratu prof. Zygmunt Krauze w swojej laudacji zaprezentował artystyczne dokonania doktora na estradach całego świata, dziękując jednocześnie w imieniu wszystkich słuchaczy za "jego niezapomniane muzyczne kreacje, za to, że dał nam muzykę, która porusza i czyni dobro".
Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 roku we Włocławku. W latach 1945–47 odbył studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna) w klasie dyrygentury prof. Kazimierza Wiłkomirskiego i w klasie kompozycji prof. Kazimierza Sikorskiego. Jest pierwszym absolwentem dyrygentury w łódzkiej uczelni. Jako dyrygent debiutował w 1946 roku na estradzie Filharmonii w Łodzi.
W latach 1947–49 był drugim dyrygentem Filharmonii Poznańskiej. Od 1949 roku był związany z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (WOSPR) w Katowicach początkowo, jako asystent Grzegorza Fitelberga (1949–51), a w latach 1953–68, jako pierwszy dyrygent i dyrektor tej orkiestry. W latach 1968–73 Jan Krenz był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie.
Równocześnie działał, jako gościnny dyrygent orkiestry Radia Duńskiego w Kopenhadze. W latach 1979–82 pełnił funkcję Generalmusikdirektor miasta Bonn, prowadząc orkiestrę Beethovenhalle. Jako dyrygent gościnny współpracował z czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Filharmonia Leningradzka, Tonhalle w Zurychu, Orchestra della Scala w Mediolanie, Royal Concertgebouw w Amsterdamie, New York Brooklyn Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, w Tokio. Wiele podróży koncertowych odbył również z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w latach 2005–08 był również dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej.
Od początku artystycznej kariery działalność dyrygencką łączył z komponowaniem. Jego twórczość obejmuje utwory symfoniczne, kameralne i wokalno-instrumentalne, a także muzykę teatralną i filmową. Napisał muzykę do filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz do obrazów Andrzeja Munka, w tym do "Eroiki" i "Zezowatego szczęścia".
Jan Krenz jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1952), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1954), Nagrodę Państwową II stopnia (1955), Nagrodę Muzyczną Miasta Katowic (1957), dwukrotnie nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1968, 1996), Nagrodę Państwową I stopnia (1972), „Diamentową Batutę” z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995), Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis“ (2005), Order „Ecce Homo” (2009), nagrodę honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej (2011), nagrodę „Złotego Orfeusza” (dwukrotnie) za wykonania na Warszawskiej Jesieni oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe.
Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu nadała Janowi Krenzowi tytuł doktora honoris causa w 2000 roku. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ agz/