Dzień Dziecka po królewsku, widowiskowe loty balonów, atrakcyjne trasy zwiedzania wystaw, warsztaty, animacje, koncerty - proponują z tej okazji m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Żelazowa Wola, Muzeum POLIN.
Dzień Dziecka to nie tylko jedno święto 1 czerwca; imprezy poświęcone dzieciom i towarzyszącym im dorosłym trwają znacznie dłużej: 10 dni, dwa, trzy kolejne weekendy – zapewniają organizatorzy wydarzeń.
„Dzień Dziecka po królewsku” na Zamku Królewskim w Warszawie świętowany jest właśnie przez 10 dni; zaczął się 28 maja i trwać będzie do 6 czerwca.
W tym czasie jest dostępna specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci na Trasie Królewskiej. Będzie można zobaczyć największe malowidło Zamku Królewskiego – plafon w Sali Wielkiej, odnaleźć wyjątkowy zegar w Sali Rycerskiej, poznać niezwykłą historię orłów na królewskim tronie w Sali Tronowej, dowiedzieć się, co król jadł na śniadanie czy przenieść się w czasie i odnaleźć na ulicach Warszawy 300 lat temu dzięki obrazom Canaletta. Dodatkową atrakcją zwiedzania jest rozwiązywanie zagadek na przygotowanych kartach.
Na dzieci czekają również specjalne ścieżki edukacyjne i miejsca pracy twórczej na wystawach czasowych „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” oraz „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”.
W Ogrodach Zamkowych przygotowano animacje, strefy zabaw, filmy i pokazy lotów balonów.
4–6 czerwca odbywać się będzie II Balonowy Cud nad Wisłą. Wzorem lat ubiegłych Ogrody Zamku Królewskiego będą jednym z miejsc startu balonów.
„Balonowy Cud nad Wisłą będzie przecudowny! Starty i loty z Warszawy, impreza spektakularna, widowiskowa i wyjątkowa. W tym roku, analogicznie do ubiegłego, starty planujemy z Zamku Królewskiego, plaż wzdłuż Wisły, okolic Komitetu Olimpijskiego” – zapewniają organizatorzy.
Balony latają ok. 2 godziny przed zachodem i po wschodzie słońca. Oznacza to, że można się spodziewać przelotów około godz. 18-19 i ok. 5 rano.
Lokalizację balonów, to, gdzie się aktualnie znajdują można sprawdzić na
https://www.gliderradar.com/center/52.24777,20.93796/zoom/11/time/15
W Muzeum Narodowym w Warszawie świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się warsztatami w Gmachu Głównym już 28 maja.
W sobotę 4 czerwca w MNW w godz. 11-14 odbędą się animacje dla dzieci w języku polskim i ukraińskim. Przez trzy godziny Muzeum Narodowe w Warszawie zamieni się w przestrzeń eksperymentów ruchowo-malarskich.
Dzieci, które odwiedzą Muzeum będą mogły stworzyć nietypowe narzędzia malarskie łącząc różnej długości patyki i pędzle. Tymi przyrządami dzieci będą malować roślinną puszczo-dżunglę na dużym płótnie rozłożonym na podłodze. Niecodzienna forma pędzli malarskich oraz duża płaszczyzna podobrazia pozwoli uruchomić ciała w inny niż zazwyczaj sposób. Animacje poprowadzi artystka Ada Rączka we współpracy z artystką ukraińską. Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza, wstęp bezpłatny.
Także w sobotę 4 czerwca w godzinach od 14 do 17 odbędą się animacje dla dzieci języku polskim i ukraińskim. Dzieci są zaproszone do przestrzeni edukacyjnej na I piętrze na spotkanie z edukatorkami, które zaproponują ciekawe i twórcze zadania plastyczne. Należy okazać bilet wstępu do MNW; bezpłatny wstęp dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce.
W niedzielę 5 czerwca w godz. 11–17 odbędą się kolejne Animacje dla dzieci w języku polskim i ukraińskim „Milion rzeczy”. Podczas zajęć w przestrzeni edukacyjnej na I piętrze każdy będzie mógł stworzyć przedmiot bez którego nie wyobraża sobie przeżyć dnia. Zajęcia będą inspirowane wystawą „Stan rzeczy”. Należy okazać bilet wstępu do MNW; bezpłatny wstęp dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w Polsce.
Również w niedzielę 5 czerwca w godz. od 12 do 14 jeszcze w atmosferze Dnia Dziecka i w ramach Rodzinnych niedziel odbędą się warsztaty „Kolor i nastrój” towarzyszące wystawie „Chagall”.
Dzień Dziecka będzie także obchodzony w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli „już po raz trzynasty” – zaznaczają organizatorzy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Tym razem będą to „Podróże z Fryckiem”.
Dzieci są zaproszone przez organizatorów z NIFC do Żelazowej Woli na podróż „tanecznym krokiem” po barwnych regionach Polski.
5 czerwca w godz. od 10 do 17 dzieci zostaną zaproszone w podróż „tanecznym krokiem” po barwnych regionach Polski. Mali uczestnicy gry terenowej spotkają w różnych punktach parku tancerzy Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a wraz z nimi poznają podstawowe kroki pięciu polskich tańców narodowych. Za zebrane podczas gry pieczątki otrzymają wspaniałe nagrody.
Dzieci będą mogły wziąć udział w plenerze malarskim, wykonać regionalną wycinankę sannicką, zrobić krakowskie korale, przygotować własnoręcznie pamiątkową zakładkę do książki oraz poznać popularną w XIX wieku zabawę towarzyską „żywe obrazy”.
Nie zabraknie też polskich smaków – chętni będą zaproszeni na filiżankę lubianej przez Chopina kawy żołędziowej czy szklankę lemoniady z lipy. Do napojów podane zostaną toruńskie pierniki, które młody Fryderyk zachwalał w liście do przyjaciela podczas pobytu w Toruniu.
Na Estradzie w Parku, oprócz muzyki Fryderyka Chopina w interpretacjach młodych laureatów konkursów pianistycznych, goście usłyszą też ludowe pieśni i tańce z różnych regionów Polski w tradycyjnych oraz nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach.
O godz. 14-tej nastąpi punkt kulminacyjny 13. Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Po parkowych alejach uczestnicy przejdą wspólnie w polonezowym korowodzie poprowadzonym przez tancerzy z zespołu „Mazowsze”.
Dla najmłodszych uczestników – dzieci w wieku do 3 lat – przygotowana zostanie Strefę Malucha, którą wypełnią zajęcia muzyczne i zabawy sensoryczno-plastyczne.
Szczegóły na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina:
https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/muzeum/1430
Również Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza dzieci w towarzystwie dorosłych do wspólnego spędzenia Dnia Dziecka, do wyruszenia w artystyczną podróż poza granice wyobraźni
Na uczestniczki i uczestników będą czekać specjalnie przygotowane zestawy zadań-zagadek. „Dzięki nim odkryjemy okolice Muzeum nad Wisłą i sztukę na wystawie. Będziemy malować i rysować, rozmawiać o tym, po co nam podróże i oczywiście dużo się uśmiechać” – zapewniają organizatorzy z Muzeum nad Wisłą.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza dzieci i dorosłych na wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Jej odwiedzenie jest naturalną kontynuacją „Smakowitego Dnia Dziecka”, który miał miejsce 29 maja.
Wystawa to propozycja dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, choć również najmłodsi nie będą się nudzić, bujając się na pluszowym bajglu czy zaplatając wielką pluszową chałkę.
Kultura kulinarna jest istotnym elementem żydowskiej tożsamości. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii. Wystawie towarzyszy w tych dniach spacer z przewodnikiem. (PAP)
Anna Bernat
abe/ sp/