„Dziewczyna z Neapolu” L. Riley była najchętniej wypożyczaną przez dorosłych czytelników książką beletrystyczną w Bibliotece Raczyńskich w 2021 r. Pierwsze miejsce na liście książek niebeletrystycznych wypożyczanych przez dzieci i dorosłych zajęła „Mitologia” J. Parandowskiego.
Po raz piaty przygotowano zestawienie tytułów, które cieszyły się największą popularnością wśród wszystkich czytelników poznańskiej Biblioteki Raczyńskich w 2021 roku.
Jak podano, w literaturze beletrystycznej dla dorosłych trzy pierwsze miejsca zajmują powieści Lucindy Riley (1. i 3. miejsce - „Dziewczyna z Neapolu”, „Sekret Heleny”), i Kristin Hannah (2. miejsce „Słowik”), łączące wątki obyczajowe i historyczne.
„W pierwszej dziesiątce najchętniej wypożyczanych powieści znajduje się w sumie pięć tytułów Luciny Riley. Tuż za podium znalazł się Remigiusz Mróz, którego trzy kryminały znalazły się w pierwszej dziesiątce. Wśród autorów najchętniej wypożyczanych książek są także Krystyna Mirek, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska” – podała biblioteka.
Jak wskazano, zainteresowanie kryminałem widać także wśród młodszych czytelników; aż osiem miejsc w pierwszej dziesiątce zajmują książki Martina Widmarka o przygodach Lassego i Mai, dzieci, które założyły swoje biuro detektywistyczne. Pierwsze miejsce na liście literatury beletrystycznej dla dzieci zajmuje książka Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych”.
„Dorośli czytelnicy bardzo chętnie sięgają po biografie np. Michelle Obamy, Marii Czubaszek, Beaty Tyszkiewicz, Demi Moore, Haliny Szpilman, Agnieszki Osieckiej. Zainteresowaniem cieszyły się też dwie książki opowiadające o rodzinie Windsorów. Tak jak w 2020 roku, czytelnicy w 2021 roku chętnie sięgali po pozycje dotyczące Poznania: +Poznań: miasto grzechu+ Marcina Kąckiego i +Grzeszne miasto+ Marii Rataj. Wątki poznańskie i biograficzne łączy też książka Piotra Bojarskiego o Arkadym Fiedlerze” – poinformowała biblioteka.
„Pierwsze miejsce na liście książek niebeletrystycznych wypożyczanych przez dzieci i dorosłych zachowała +Mitologia+ Jana Parandowskiego. Widać zatem, że nasi czytelnicy w bibliotece szukają nie tylko nowości, ale także klasyki i lektur szkolnych” – zaznaczono.
W odniesieniu do czytelników e-booków zauważalne jest zainteresowanie reportażem, literaturą japońską, a także książkami, których ekranizacje pojawiają się w kinach, telewizji i internecie. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pad/