Do kolejnego etapu konkursu na dyrektora Filharmonii Narodowej w Warszawie zakwalifikowało się dziewięciu kandydatów - informuje ministerstwo kultury. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji konkursowej z Krzysztofem Pendereckim na czele.
Do drugiego etapu zakwalifikowali się: dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz, pianista i dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej Lech Dzierżanowski, brazylijski dyrygent Jose Maria Florencio, muzykolog i dziennikarz Robert Kamyk, angielski pianista i dyrygent Jan Latham-Koenig, wiolonczelista, dyrygent i kompozytor Jan Maślankiewicz-Pogany, historyk sztuki i wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko, kompozytor i zastępca dyrektora Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak oraz dyrygent Janusz Powolny.
Na konkurs wpłynęło 12 ofert. Kandydatom, którzy nie zostali zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu z przyczyn formalnych, przysługuje prawo do pisemnego odwołania się od decyzji komisji w terminie dwu dni.
Nowy dyrektor obejmie placówkę 1 września 2013 r. Sezon artystyczny 2012/2013 jest ostatnim prowadzonym przez obecnego szefa placówki Antoniego Wita. Kieruje on filharmonią od 2002 r.
W skład komisji powołanej przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego weszło pięciu przedstawicieli ministerstwa i czterech reprezentantów organizacji zrzeszających środowiska muzyczne. Obok Pendereckiego resort reprezentują: dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w ministerstwie kultury Zenon Butkiewicz, p.o. redaktor naczelna II Programu Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa oraz kierownik Chóru Filharmonii Narodowej Henryk Wojnarowski.
W komisji zasiadają też: prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Andrzej Zieliński, reprezentant Związku Zawodowego Muzyków Filharmonii Narodowej w Warszawie Krzysztof Szczepański i przedstawiciel NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze i Komisji Zakładowej przy Filharmonii Narodowej w Warszawie Janusz Wojciechowski.
Kandydaci na stanowisko dyrektora powinni mieć wyższe wykształcenie, najlepiej muzyczne, artystyczne lub humanistyczne (atutem będzie dodatkowe wykształcenie z zakresu ekonomii, prawa lub zarządzania), udokumentowane doświadczenie zawodowe i co najmniej 3-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w sferze kultury.
Startujący w konkursie musieli legitymować się m.in. doświadczeniem w realizacji przedsięwzięć artystycznych o randze międzynarodowej, wspartym międzynarodowymi kontaktami, znajomością przepisów prawnych z zakresu funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych, umiejętnością kierowania zespołem oraz znajomością języka angielskiego.
Obecnie Filharmonia Narodowa liczy 112 instrumentalistów i 100 chórzystów. Obydwa zespoły odbyły ponad 120 tournee na pięciu kontynentach, m.in. w najsłynniejszych ośrodkach muzycznych świata jak Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Berliner Philharmonie, Royal Festival Hall, Suntory Hall, La Scala, La Fenice, Musikverein.(PAP)
mce/ agz/ nno/ hes/