Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

”Dziób w dziób” – spektakl dla dzieci o innym w grupie

O obecności i akceptacji innego w grupie opowiada spektakl lalkowy pt. „Dziób w dziob” na podstawie dramatu Maliny Prześlugi, który przygotowuje zespół Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Premiera w sobotę.

Spektakl - przygotowany dla dzieci - opowiada historię wróbla Przemka, który chce dołączyć do bandy gołębi i szuka w niej akceptacji. Gołębie - Mariolka, Heniek, Zbigniew, Stefan - są przekonane, że podwórkowa kotka Dolores zjadła ich towarzysza - Janusza i chcą się zemścić. Wróbel Przemek będzie jednak dociekać prawdy i dążyć do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Reżyserka spektaklu Elżbieta Depta powiedziała, że dramat ten porusza temat obecności i akceptacji innego w grupie. „Podstawowym tematem jest to, jak buduje się tożsamość grupy, przynależności grupowej. W tym przypadku, na jakich wartościach budowana jest społeczność gołębi i czy pojawienie się innego – wróbla Przemka - może tymi wartościami w jakiś sposób zachwiać” – powiedziała Depta.

Scenografię do przedstawienia przygotowała Agata Andrusyszyn-Chwastek, natomiast lalki - Patryk Chwastek. „Naszą ideą główną był recykling. Ożywiamy śmieci. Wszystkie elementy scenografii mają swoje drugie życie, coś staje się czymś innym. Także lalki wykonane zostały ze skrawków” – powiedział Chwastek.

W spektaklu będą też wykorzystane lalki z recyklingu, wykonane przez dzieci na warsztatach organizowanych wcześniej w teatrze.

W przedstawieniu zagrają: Katarzyna Borek, Bożena Dragun, Piotr Bublewicz, Roma Drozdówna, Jacek Dragun, Bartosz Siwek, Kacper Kubiec, Maria Wąsiel.

Muzykę przygotował Łukasz Maciej Szymborski.

„Dziób w Dziób” Maliny Prześlugi – współczesnej polskiej dramatopisarki i pisarki – po raz pierwszy został zrealizowany w 2013 r. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Także w 2013 r. na podstawie sztuki Prześlugi powstało słuchowisko radiowe w Teatrze Polskiego Radia w reżyserii Piotra Cieplaka.(PAP)

autor: Renata Chrzanowska

ren/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL