Kultura i sztuka po 1989 roku

16.09.2018

Eliot Quartett pierwszym zwycięzcą Konkursu im. K. Szymanowskiego

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Eliot Quartett został w sobotę wieczorem pierwszym zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – podało jury oceniające kwartety pod przewodnictwem Valentina Erbena.

W najbliższych dniach poznamy zwycięzców w pozostałych kategoriach – śpiewaków, pianistów i skrzypków, a także kompozytorów.

W skład Eliot Quartett wchodzą: Rosjanka Marijana Osipowa (I skrzypce), Kanadyjczyk Alexander Sachs (II skrzypce), Rosjanin Dmitrij Chachalin (altówka) i Niemiec Michael Preuss. Nagroda główna w kategorii kwartetów to 38 tys. euro. Eliot Quartett powstał w 2014 r. jako – jak mówią jego członkowie – owoc wieloletniej przyjaźni i doświadczenia muzycznego. To kolejna nagroda w dorobku zespołu. W Katowicach wyróżniono go też za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu – ta nagroda wynosi 10 tys. zł.

Drugą nagrodę i 26 tys. euro zdobył Sellini Quartet, również w międzynarodowym w składzie: Nadia Kalmykova, Liubov Kalmykova, Loredana Apetrei i Loukia Loulaki, a trzecie i 14 tys. euro – polski New Music Quartet w składzie: Katarzyna Gluza, Paulina Marcisz, Karolina Orsik – Sauter i Dominika Szczypka.

W sobotę zakończyły się też przesłuchania pierwszego etapu w kategorii śpiew. Do drugiego etapu jury pod przewodnictwem Jadwigi Rappé zakwalifikowało 11 uczestników. Są to: Halina Dubitskaya, Marta Gamrot – Wrzoł, Agnieszka Jadwiga Grochala, Łukasz Hajduczenia, Kamila Nowak, Sylwia Olszyńska, Weronika Rabek, Anna Thun, Ewa Tracz, Paweł Trojak i Roksana Wardenga. Przesłuchania drugiego etapu odbędą się 18 września – wtedy też poznamy nazwiska uczestników zakwalifikowanych do finału konkursu.

Decyzją jury pod przewodnictwem Bartłomieja Nizioła do finału w kategorii skrzypce zakwalifikowali się: Marta Gidaszewska, Maja Horvat, Roksana Kwaśnikowska, Maya Levy, Sulamita Ślubowska i Sławomira Wilga.

Z kolei do finału w kategorii fortepian decyzją jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego weszli: Tymoteusz Bies, Adam Kałduński, Seung Hui Kim, Mateusz Krzyżowski, Mikołaj Sikała i Anna Szałucka. Ostatni etap w kategorii fortepian odbędzie się w niedzielę.

Konkurs, wpisujący się w obchody 100-lecia polskiej niepodległości, potrwa do 23 września. Ma promować polską muzykę, przede wszystkim autorstwa patrona konkursu, uznawanego za ojca nowoczesnej muzyki polskiej. Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL