Elise Wilk z Rumunii została w sobotę laureatką przyznanej po raz drugi Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy za sztukę „Zniknięcia”. Werdykt jury ogłoszono podczas uroczystej gali w pałacu w podbydgoskim Ostromecku.
Nagrodę przyznała kapituła pod przewodnictwem Agnieszki Holland, w składzie: Natalia Worożbyt, Davit Gabunia, Julia Holewińska i Agnieszka Lubomira Piotrowska, po zapoznaniu się pięcioma sztukami finałowymi.
Kapituła doceniła Wilk za sztukę "Zniknięcia", za jej "sposób ujęcia rzeczywistości mniejszości saskiej w wojennej i powojennej Rumunii, która w tej sztuce okazuje się zadziwiająco zrozumiała i tożsama z sytuacją mniejszości w różnych momentach przeszłości".
W werdykcie podkreślono, że w sztuce "autorka uprawia swoistą intymną epikę, rozpisaną na wielogłos żywych i umarłych postaci, przedstawia historię klęski ucieczek i klęski pozostań i wyraża zbiorowy los".
Urodzona w 1981 r. w Braszowie Wilk wychowywała się w kulturze dwujęzycznej, posługując się językiem rumuńskim i niemieckim. Jest jedną z najczęściej wystawianych dramatopisarek młodego pokolenia w Rumunii.
Dramat "Zniknięcia" przedstawia trzy epizody z historii Sasów siedmiogrodzkich - mniejszości niemieckiej w Rumunii i pokazuje proces rozpadu społecznego na przykładzie trzech kobiet z trzech różnych pokoleń.
W Ostromecku Aurorę - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta w Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł, w imieniu laureatki odebrała Raluca Radulescu, dziennikarka Radia Romania.
Na tegoroczny konkurs wypłynęło 195 utworów dramaturgicznych, których autorami są twórcy z 15 krajów. Do finału zakwalifikowano utwory pięciu autorek. Oprócz Wilk w finale znalazły się: Stasa Bajac (Serbia) - "Ta będzie taka sama", Marta Sokołowska (Polska) - "Proszę, niech zapanuje pokój", Luda Tymoshenko (Ukraina) - "Pięć pieśni Polesia" i Nina Zakhozhenko (Ukraina) - "Ja, wojna i plastikowy granat".
Finałowe teksty zostały zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas XXI Festiwalu Prapremier, którego organizatorem był Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Po raz pierwszy nagroda Aurora została przyznana w 2021 r. Otrzymał ją Mikita Iljinczyk z Białorusi za sztukę "Dark Room". (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ mark/