Amerykańska wokalistka i basistka jazzowa Esperanza Spalding wystąpi 29 czerwca w warszawskim klubie Stodoła. Artystka przyjedzie do Polski w ramach trasy koncertowej, promującej jej najnowszą płytę, zatytułowaną "Emily's D+Evolution".
To piąty album w karierze 31-letniej basistki i piosenkarki. Na poprzednich artystka flirtowała ze standardami jazzowymi, rhythm and bluesem czy elektronicznym popem. Jej najnowsza praca "Emily's D+Evolutnion" to konceptualny album, osnuty wokół postaci Emily (to drugie imię Spalding), muzycznie opisujący jej dorastanie i pojmowanie kwestii rasy, seksualności, edukacji czy miłości.
Płyta jest także sumą inspiracji jednej z najpopularniejszych młodych artystek w Stanach Zjednoczonych. Spalding nawiązuje do tradycji jazzowej swobodnie, jedynie sugerując ją w bogatych kompozycjach, opartych na estetyce wyrafinowanego popu, fusion czy prog-rocka.
Okrzyknięta wielkim talentem akustycznego basu w wieku 15 lat Spalding sprawdzała się w kolejnych gatunkach muzyki, od jazzu przez blues, funk, hip-hop, fusion czy muzykę kubańską. Gdy jako 15-latka po raz pierwszy zagrała na kontrabasie, od lat ćwiczyła się już w grze na skrzypcach. Miała zaledwie 21 lat gdy została zatrudniona jako wykładowca i prowadzący ćwiczenia na prestiżowej bostońskiej uczelni muzycznej Berklee Collage of Music.
Muzyczne dystynkcje zdobywała grając u boku tak uznanych jazzowych artystów, jak m.in. Joe Lovano, Charlie Haden, Pat Metheny czy Wayne Shorter, jednocześnie prowadząc własne trio. W 2006 r. ukazał się debiutancki album kontrabasistki i wokalistki, pt. "Junjo"; dwa lata później do sklepów trafił kolejny, zatytułowany "Esperanza", który odniósł wielki sukces komercyjny, stając się najlepiej sprzedającym się albumem jazzowym, nagranym przez "nowego artystę".
Sukces - zarówno w środowisku jazzowym, jak i muzycznym mainstreamie - przyniósł jej, wydany w 2010 r. "Chamber Music Society", złożony z ośmiu oryginalnych kompozycji oraz trzech coverów i nagrany z kwartetem, uzupełnionym jeszcze o wokalistów Miltona Nascimento i Gretchen Parlato, niewielką sekcję smyczkową oraz gitarę. Za swoją pracę Spalding otrzymała statuetkę Grammy dla najlepszego młodego twórcy (dziś artystka ma już cztery nagrody).
W nagraniu kolejnej płyty - nawiązującej do "Chambert Music Society" - basistka zaprosiła gości, m.in. Jacka DeJohnette'a, Joe Lovano i Billy Hart; album "Radio Music Society" ukazał się w 2012 r.
W 2014 r. Spalding przyjechała do Polski, by zaprezentować się w programie "Esperanza+" podczas koncertu w ramach cyklu "Solidarity of Arts", który odbył się na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Basistce towarzyszyli na scenie zaproszeni goście, wśród nich Herbie Hancock, Wayne Shorter, Marcus Miller i Zbigniew Namysłowski.
Następnego dnia, 30 czerwca, Esperanza Spalding wystąpi w Gdańsku. (PAP)
pj/ agz/