Poetka Ewa Lipska została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, podczas której zostaną ogłoszeni również laureaci w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 18 maja.
We wtorek jury Silesiusa ogłosiło nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości, a także tytuły siedmiu książek nominowanych w kategorii książka roku oraz trzy w kategorii debiut roku.
Jak podkreślił przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada, twórczość Ewy Lipskiej, począwszy od pierwszego tomu poetyckiego pt. „Wiersze”, który ukazał się w 1967 roku, charakteryzuje ten sam, indywidualny rodzaj języka. „Specyfika języka Ewy Lipskiej podlega wzbogaceniu, modyfikacji, ale jej styl pozostaje niezmienny. Czytelnicy to doceniają. Ewa Lipska należy do kilkorga najwybitniejszych współczesnych poetów polskich” – mówił prof. Zawada.
Profesor zwrócił uwagę, że wiele wierszy Ewy Lipskiej zostało wykorzystanych w piosenkach. „Wiersze Ewy Lipskiej śpiewał m.in. Marek Grechuta, Grzegorz Turnau. To poezja, która z jednej strony spełnia wymagania najwyższego artyzmu, a z drugiej jest komunikatywna” – tłumaczył przewodniczący jury.
„Wiersze Ewy Lipskiej zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, co pokazuje, że poezja Lipskiej jest na tyle uniwersalna, że trafia do kultur innych niż kultury środkowoeuropejskie” – zaznaczył.
Od momentu debiutu w 1967 roku autorka wydała ponad trzydzieści książek poetyckich, z których za najważniejsze uznaje się tomiki: "Czwarty zbiór wierszy" (1974), "Piąty zbiór wierszy" (1978), "Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane" (1979), "Przechowalnia ciemności" (1985), "Strefa ograniczonego postoju"(1990), "Stypendyści czasu" (1994), "1999" (1999), "Sklepy zoologiczne" (2001), "Gdzie indziej" (2005), "Czytnik linii papilarnych" (2015) i "Pamięć operacyjna" (2017).
Poetka była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy, w tym roku, Nagrodą im. Jerzego Turowicza.
Jury Silesiusa ogłosiło także nominacje do nagrody w kategoriach książka poetycka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: „Utylizacja. Pęta miast” Tomasza Bąka; „Wiersze przeciwko ludzkości” Kamili Janiak, „Cele” Adama Kaczanowskiego; „Szczodra” Aldony Kopkiewicz, „Sny uckermaerkerów” Małgorzaty Lebdy, „Wiązania” Jacka Łukasiewicza i „Mediany” Krzysztofa Siwczyka.
Z kolei o nagrodę w kategorii debiut roku ubiegać się będą: „Wsie, animalia, miscellanea” Macieja Bobuly, „Poza sezonem” Michała Domagalskiego oraz „Ikonoklazm” Jana Rojewskiego.
Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, który odbędzie się w dniach 14-19 maja. „Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała jeszcze bardziej międzynarodowy charakter. Gościem honorowym będą Czechy. Do Wrocławia przyjedzie pięcioro czeskich poetów, z czym wiążą się również warsztaty tłumaczeniowe” – tłumaczył dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Ireneusz Grin.
Partnerem tegorocznego festiwalu jest odbywający się równolegle festiwal Poznań Poetów. „Dzięki temu udało się, oprócz gości z Czech, zaprosić znakomitą poetkę Miriam Van Hee z Belgii, przyjadą do nas także poeci Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan z Ukrainy” – zapowiedział.
Organizatorem Nagrody Poetyckiej Silesius od 2018 r. jest Wrocławski Dom Literatury. Nagroda, która zostanie wręczona już po raz dwunasty jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.
Oprócz statuetki Silesiusa laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., a w kategorii debiut roku - 20 tys. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 18 maja. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/