Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Ewę Wytrążek, która od kwietnia pełniła obowiązki dyrektora tej placówki - poinformował resort kultury.
Wytrążek to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła program Master of Business Administration (MBA) w Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie. Studiowała także muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest również absolwentką Pięcioletniego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.
Od 1 czerwca 2016 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, a od 23 kwietnia 2019 r. - obowiązki dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
"Posiada bogate doświadczenie zawodowe, w tym wieloletnie doświadczenie pracy na stanowiskach kierowniczych, zdobyte m.in. w Polskiej Agencji Prasowej S.A., Grupie Medycyna Rodzinna czy Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie" - napisano na stronie MKiDN.
Współpracowała z MDDP Akademia Biznesu, prowadząc przez kilka lat szkolenia dla kadry kierowniczej. Realizowała też projekty z zakresu komunikacji marketingowej i public relations. Posiada doświadczenie w organizacji i współorganizacji wydarzeń artystycznych oraz organizacji wydarzeń specjalnych, prowadzeniu konferencji prasowych i debat.
Publikowała m.in. w "Etnolingwistyce", "Twórczości ludowej". Jest współautorką książek "Skuteczna sprzedaż" oraz "Metody wspierania procesu sprzedaży".
Radziejowice to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części Mazowsza, otoczona terenami dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną. Walory krajobrazowe i obronne sprawiły, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich, która w późniejszych wiekach przyciągała elitę polityczną, artystyczną i intelektualną kraju. "Burzliwe dzieje rezydencji, niczym w soczewce, skupiają skomplikowaną historię Polski" - oceniono na stronie Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Podczas II wojny światowej w Pałacu mieścił się szpital dla żołnierzy niemieckich. W 1945 r. Radziejowice zostały przekazane Gminnej Radzie Narodowej, a następnie przejęło je ministerstwo kultury. Od 1965 r. Pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Przez 30 lat stałym rezydentem był tu Jerzy Waldorff. Dziś w Pałacu mieści się także największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. Organizowane są także liczne spektakle teatralne, warsztaty, plenery i koncerty, w tym coroczny Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/