Historię o tym, jak niewinna zabawa może przemienić się w tragedię, a miłe z pozoru dziewczyny stają się zabójczyniami, opowiada sztuka Radosława Paczochy "Faza Delta". Premiera spektaklu dyplomowego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie odbędzie się w sobotę.
Spektakl w reżyserii Gabriela Getzky'ego jest przedstawieniem dyplomowym studentów Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Sztuka Radosława Paczochy opowiada o tym, jak z pozoru niewinna zabawa może przeistoczyć się w tragedię i jak cienka granica dzieli imprezę zakrapianą alkoholem i wzmocnioną środkami zmieniającymi świadomość od zbrodni.
"Spektakl opowiada o tym, jak z normalnego człowieka może +wyjść+ zło w sprzyjających ku temu warunkach. Sąsiedzi, znajomi i rodzina często mówią o sprawcach zbrodni +to był taki miły człowiek, +to była taka fajna dziewczyna+. Jak to się dzieje, że miły, sympatyczny i fajny człowiek robi coś, czego nikt by się po nim nie spodziewał" - podkreślił reżyser.
Dodał, że bohaterami spektaklu są młodzi ludzie, których na co dzień spotyka się na ulicy.
"Spektakl jest ku przestrodze, ale nie chcemy moralizować albo pokazywać widzom +co jest dobre+, a +co jest złe+ i +co mają robić+ albo +czego im robić nie wolno+. W sztuce pokazujemy świat, kontekst, przyczyny i skutki pewnego zdarzenia, które mają wpływ na młodych ludzi, a interpretacja należy do widzów"- zaznaczył reżyser.
Oryginalny tekst Radosława Paczochy opowiada historię dziewczyny i trzech kiboli dresiarzy, którzy pewnego sobotniego wieczora, by się po prostu lepiej bawić i poszerzyć zakres doznań, zażywają pozornie niegroźne środki zmieniające świadomość, i ta coraz weselsza zabawa kończy się drastycznym zabójstwem. W olsztyńskim przedstawieniu występują trzy dziewczyny i chłopak. Umawiają się na oni imprezę. Jak zwykle będzie wesoło, będzie alkohol, a nawet pojawią się inne środki dopingujące. Nudna impreza zmienia się w szaloną balangę, które koniec widzowie poznają z rekonstrukcji zdarzeń.
"Dla olsztyńskiej inscenizacji autor na nowo napisał dialogi, pozostawiając idee i realia. Nasze przedstawienie jest dużo bardziej okrutne w swej wymowie"- mówił reżyser.
Na scenie wystąpią: Adrianna Cudnik, Natalia Lisicka, Katarzyna Trzeszczkowska i Robert Sanetra. Scenografię przygotowała Maria Kanigowska a ruch sceniczny Witold Jurewicz.
Studenci Policealnego Studium Aktorskiego w Olsztynie występują w trzech spektaklach dyplomowych: sztuce współczesnej, klasycznej oraz przedstawieniu muzycznym. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ itm/