Siedem spektakli, pięć koncertów, dwie wystawy i projekcje filmów, spotkania autorskie oraz sesje naukowe i warsztaty tworzą główną część programu rozpoczynającego się w poniedziałek w Trójmieście Festiwalu Between.Pomiędzy. To ósma edycja tej imprezy.
„Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Jako literaturoznawcy chcemy nasze badania naukowe wprowadzić w przestrzeń publiczną. Naszym zamiarem jest skonfrontować naszą naukową pracę z szerszym odbiorcą. Nazwa festiwalu wskazuje, że głównym przesłaniem festiwalu jest spotkanie pomiędzy światami artystycznym i akademickim” – powiedział w piątek PAP pomysłodawca Between.Pomiędzy, dr Tomasz Wiśniewski, zastępca dyrektora ds. spraw naukowych Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Dodał, że hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu brzmi „Short forms. Fragmenty”. „Oznacza to krótkie formy, zarówno teatralne, jak i literackie, ale też fragmentaryczność współczesnej wypowiedzi artystycznej” – wyjaśnił.
Podczas festiwalu pokazane zostaną m.in. spektakle: „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau, sopockiego Teatru BOTO (reżyseria i wykonanie: Małgorzata Brajner, Piotr Jankowski, Marcin Nenko), „Być jak młody W.” inspirowany „Cierpieniami młodego Wertera” J.W. Goethego, Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze (reżyseria i dramaturgia: Mariusz Babicki), „Burmistrz” Małgorzata Sikorskiej-Miszczuk, Teatru Gdynia Główna (reżyseria: Ewa Ignaczak) oraz „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albee, Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reżyseria: Grzegorz Wiśniewski).
Po niektórych przedstawieniach zaplanowano spotkania z jego twórcami. Odbędą się również trzy czytania performatywne.
Nowością tegorocznego festiwalu są koncerty (m.in. Przemek Dyakowski, Julian Wolfreys, Kuba Wójcik’s Threak) oraz wystawy - malarstwa (Katarzyna Swinarska) i fotografii (Karolina Trapp).
W programie Between.Pomiędzy jest również prawie 60 godzin sesji naukowych, w tym seminarium o twórczości irlandzkiego dramaturga i prozaika Samuela Becketta.
Wydarzenia związane z Between.Pomiędzy odbywać się będą głównie w Sopocie – w Teatrze BOTO, Teatrze na Plaży, Sopotece oraz Dworku Sierakowskich. Jednak część imprez zorganizowana zostanie także w pozostałych miastach Trójmiasta, Gdańsku i Gdyni.
Niektóre festiwalowe wydarzenia prowadzone będą w języku angielskim.
Festiwal organizowany jest przez Fundację Between.Pomiędzy we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO. W organizacji imprezy biorą udział pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki oraz Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk UG.
Festiwal zakończy się w niedzielę 21 maja.(PAP)
rop/ itm/