Podczas 10. edycji festiwalu "Chopin i jego Europa", która rozpocznie się w piątek w Warszawie, muzyka Chopina prezentowana będzie w kontekście twórczości muzyków norweskich. Wystąpią m.in. Martha Argerich i Orkiestra Osiemnastego Wieku Fransa Brueggena.
Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "Od Chopina i Griega do Panufnika", a jednym z jego motywów będzie muzyka norweska. Obok kompozycji Edvarda Griega, zwanego Chopinem Północy, będzie można wysłuchać m.in. utworów ucznia Chopina Thomasa Tellefsena oraz kompozytora XX w. Arne Nordheima, którego szczególnie cenił Witold Lutosławski.
Nie zabraknie również stałych motywów festiwalu - dzieła Fryderyka Chopina na fortepianach z jego czasów zaprezentują wybitni pianiści, m.in. Andreas Staier, Nelson Goerner, Dang Thai Son, Tobias Koch, Szabolcs Esztenyi. Na instrumentach historycznych zagrają też Concerto Koeln i Orkiestra Osiemnastego Wieku.
Legendarny zespół Orkiestra Osiemnastego Wieku Fransa Brueggena jest stałym gościem festiwalu od 10 lat. Orkiestra Osiemnastego Wieku zamknie tę dekadę koncertem z programem sprzed laty. Podczas występu wieńczącego tegoroczny, jubileuszowy festiwal ponownie zabrzmią V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena i Koncert e-moll Chopina. Zagrają ci sami soliści: Goerner i Thai Son.
Według dyrektora festiwalu Stanisława Leszczyńskiego jak co roku nie ma pewności, czy Argerich - laureatka Konkursu Chopinowskiego z 1965 r. i ulubienica warszawskiej publiczności - na festiwal przyjedzie, gwiazda od lat jednak nie zawodzi. W tym roku ma wykonać III Koncert fortepianowy Prokofiewa. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.
W Warszawie wystąpią także norwescy artyści. Koncertem orkiestry Trondheim Symfoniorkester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego rozpocznie się w piątek festiwal. Solistami będą trzej pianiści: Alexander Melnikov, Peter Jablonski i Dejan Lazić. Zostaną zestawione kompozycje mistrza i ucznia - po Koncercie f-moll Chopina zabrzmi II Koncert f-moll Tellefsena. W programie koncertu ponadto znalazła się IV Symfonia "Koncertująca" Karola Szymanowskiego oraz "Krzesany" Wojciecha Kilara. Występ będzie transmitowany na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. W związku z 100. rocznicą urodzin Andrzeja Panufnika publiczność będzie mogła wysłuchać 16 jego utworów.
W czasie 17. festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 występów. Obok koncertów symfonicznych i kameralnych, w programie znalazło się też miejsce na jazz, operę i film.
W czasie 17. festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 występów. Obok koncertów symfonicznych i kameralnych, w programie znalazło się też miejsce na jazz, operę i film. "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta po raz pierwszy zostanie zaprezentowana przez Orkiestrę Osiemnastego Wieku i światowej sławy solistów na instrumentach historycznych, w wersji półscenicznej. O holenderskiej orkiestrze Brueggena opowie film dokumentalny "Sekret orkiestry" w reżyserii Katarzyny Kasicy.
Trębacz i jazzman Tomasz Stańko drugiego dnia festiwalu zrealizuje projekt poświęcony korespondencji Chopina. Artysta wraz z zespołem zaprezentuje jazzowe improwizacje wywiedzione z listów kompozytora. Ich fragmenty będzie czytać aktor Andrzej Chyra.
Motywy norweskie na warszawskim festiwalu związane są z prowadzonym właśnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wraz z norweskimi partnerami programem "Pomiędzy narodową tożsamością a wspólnotą kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku". Program ten ma na celu ukazanie i analizowanie więzi i przenikania się inspiracji pomiędzy twórczością kompozytorów z Polski i Norwegii, głównie twórców z XIX wieku: Thomasa Tellefsena, Edwarda Griega oraz kompozytorów XX wieku - Andrzeja Panufnika i Witolda Lutosławskiego, dla których twórczość Chopina stanowi punkt odniesienia.
Program rozpoczął się w zeszłym roku, a zakończy się w roku 2015. W jego ramach w najbliższym czasie zaplanowano Międzynarodową Konferencje Muzykologiczną "Muzyka źródeł. Polska- Norwegia" poświęconą muzyce tradycyjnej obu krajów, która rozpocznie się 14 sierpnia w pałacu w Radziejowicach. 14 września zostanie natomiast otwarta wystawa "Niepokój i poszukiwanie. Polscy i norwescy twórcy czasu przełomów" w Muzeum Fryderyka Chopina.
Patronat honorowy nad jubileuszową edycją festiwalu objął prezydent Bronisław Komorowski.
Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny. (PAP)
aszw/ mce/ dym/