Koncertów z udziałem światowej sławy muzyków m.in. Marthy Argerich, Marii Joao Pires, Andreasa Staiera, będą mogli wysłuchać w sierpniu melomani na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie. Festiwal odbędzie się po raz dziesiąty.
"Jubileusz obliguje do podkreślenia ciągłości programowej. W 2005 r. twórczość Fryderyka Chopina została ukazana w kontekście Ludwiga van Beethovena. Chopin był otoczony beethovenowską aurą dźwiękową. W tym roku nawiąże do tego finałowy koncert z Orkiestrą Osiemnastego Wieku Fransa Brueggena, legendarnym zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym" - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński.
Na koncercie 31 sierpnia publiczność wysłucha V Koncertu fortepianowego Es-dur Beethovena i Koncertu fortepianowego e-moll Chopina. Orkiestra Brueggena będzie akompaniować Nelsonowi Goernerowi i Dang Thai Sonowi, którzy zagrają na fortepianach historycznych.
Na jubileuszowym festiwalu wystąpią stali bywalcy i ulubieńcy publiczności: Martha Argerich, Maria Joao Pires, Andreas Staier, Jan Lisiecki, Nelson Goerner. W programie znalazły się, obok utworów Beethovena, kompozycje Bacha, Mozarta, Belliniego, Donizettiego, Rossiniego, Dobrzyńskiego, Krogulskiego, Griega, Skriabina, Szymanowskiego, Panufnika.
Według dyrektora festiwalu Orkiestra Osiemnastego Wieku w tym roku również obchodzi jubileusz. "10 lat temu po raz pierwszy Brueggen zdecydował się położyć na pulpicie dyrygenckim partytury chopinowskie. Od tamtej pory z udziałem najwybitniejszych wykonawców prezentują muzykę orkiestrową Chopina" - powiedział Leszczyński. Utwory orkiestrowe - jak to określił dyrektor - były przedtem "troszkę lekceważone". O fenomenie zespołu Brueggena od lat 80. prezentującego muzykę w jej oryginalnym brzmieniu opowie film dokumentalny prezentowany na festiwalu pt. "Sekret orkiestry".
Na jubileuszowym festiwalu wystąpią stali bywalcy i ulubieńcy publiczności: Martha Argerich, Maria Joao Pires, Andreas Staier, Jan Lisiecki, Nelson Goerner. Leszczyński pytany o to, czy Argerich, uznawana za nieprzewidywalną, "będzie na pewno" odpowiedział: "Nie wiem, dowiem się po koncercie". Zgodnie z programem Argerich zagra III Koncert fortepianowy Prokofjewa.
Jak co roku na festiwalu prezentowana będzie muzyka Chopina oraz kompozytorów, którzy go inspirowali i których on inspirował. W programie znalazły się, obok utworów Beethovena, kompozycje Bacha, Mozarta, Belliniego, Donizettiego, Rossiniego, Dobrzyńskiego, Krogulskiego, Griega, Skriabina, Szymanowskiego, Panufnika.
Odrębnym wątkiem będzie muzyka skandynawska prezentowana w kontekście twórczości patrona festiwalu. Zaprezentowane zostaną kompozycje ucznia i przyjaciela Chopina Thomasa Tellefsena, Edvarda Griega zwanego "Chopinem Północy" oraz "romantyka współczesności" Arne Nordheima.
W Warszawie gościć będą norwescy wykonawcy. Na koncercie inaugurującym festiwal wystąpi Trondheim Symfoniorkester pod batutą Krzysztofa Urbańskiego. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator festiwalu, nawiązał współpracę z norweskimi instytucjami w ramach programu realizowanego z funduszy norweskich. Instytut wygrał międzynarodowy konkurs i będzie realizować program do 2015 r.
Orkiestra z Trondheim pod batutą Urbańskiego wystąpi też u boku Lisieckiego. Pianista uważany za "dziecko festiwalu" zaprezentuje w tym roku utwory Griega oraz Lutosławskiego.
Wiele miejsca w tym roku poświęcono twórczości Andrzeja Panufnika w związku z 100. rocznicą jego urodzin. Zaprezentowanych zostanie 16 utworów kompozytora, m.in. "Arbor cosmica", Koncert skrzypcowy, X Symfonia. "Muzykę Panufnika, u którego słychać bez cienia wątpliwości ducha polskiego romantyzmu, usłyszymy w międzynarodowych interpretacjach" - zapowiedział Leszczyński. Trzy kwartety smyczkowe kompozytora na koncercie w Bazylice św. Krzyża zaprezentuje Apollon Musagete Quartet.
Własny projekt artystyczny pt. "Listy Chopina" zrealizuje jazzman Tomasz Stańko.
Honorowy patronat nad tegoroczną, jubileuszową edycja festiwalu sprawuje prezydent Bronisław Komorowski.
Patronat medialny ma Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ ls/