Koncerty tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa" wychodzą poza granice Warszawy. W niedzielne popołudnie organizatorzy festiwalu zapraszają do Żelazowej Woli, gdzie w domu urodzenia Fryderyka Chopina zagra znakomita młoda pianistka związana z XVII Konkursem Chopinowskim.
Młoda polska pianistka Julia Kociuban wystąpi w niedzielę z dwoma recitalami. Na jednym wykona na fortepianie historycznym Rondo a la Mazur F-dur op. 5; Nokturn H-dur op. 62 nr 1; Balladę g-moll op. 23; Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Na drugim recitalu zaprezentuje ten sam program, lecz na współczesnym fortepianie.
Julia Kociuban jako pierwsza Polka w historii została półfinalistka Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w roku 2015. W lutym 2016 r. otrzymała trzecią nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Mozarta w Salzburgu.
Posiada imponujący dorobek artystyczny. Występowała w salach koncertowych w Europie, m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu, w Północnej Ameryce oraz Azji. Była zapraszana na najbardziej prestiżowe międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Antheron, Festiwal Pianistyczny Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, na Kissinger Sommer w Bad Kissingen.
Koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych, ostatnio m.in. NDR Sinfonieorchester Hamburg, Wiener Symphoniker.
Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami w Polsce i za granicą m.in. z: Hansem Grafem, Nemme Järvi, Kristjanem Järvi, Lahavem Shani, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Pijarowskim, Tadeuszem Wojciechowskim, Marcinem Nałęcz – Niesiołowskim, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Salwarowskim.
W marcu 2015 r. ukazała się jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” uznana przez krytyków za jeden z ciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Jej nagrania wielokrotnie były wykorzystywane przez Program 2 Polskiego Radia, Telewizję Polską, austriacką ORF, niemieckie BR-Klassik oraz francuskie „France musique”.
Julia Kociuban urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje na Universitaet Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. Pawła Giliłowa.
Rownież w niedzielę odbędzie się Recital Chopinowski na instrumencie historycznym Szymona Nehringa. Występ finalisty ostatniego Konkursu Chopinowskiego odbędzie się w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża.
W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert symfoniczny - na fortepianie historycznym zagrają Tobias Koch oraz Antonio Piricone. Orkiestrą Collegium 1704 dyrygować będzie Vaclav Luks. W programie m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta Uwertura do opery „Der Schauspieldirektor”; Vojtěcha Jíroveca Koncert fortepianowy B-dur op. 49; Otto Nicolai Fantazja na temat "Normy" Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25; Feliksa Mendelssohna IV Symfonia A-dur "Włoska" ?op. 90.
12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwa do 30 sierpnia. (PAP)
abe/ mow/