Koncerty z muzyką Fryderyka Chopina oraz poświęcone mu wystawa, film i wykład były głównymi atrakcjami dwudniowego Festiwalu Chopina, który w sobotę i niedzielę odbył się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.
Festiwal rozpoczął się od otwarcia wystawy poświęconej Chopinowi, która została przygotowana wspólnie przez Bibliotekę POSK-u oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie wykład na temat komponowania muzyki przez Chopina wygłosił Łukasz Kaczmarowski z NIFC.
W sobotę wieczorem odbyły się dwa koncerty. Gwiazdą koncertu galowego był pianista Janusz Olejniczak, laureat VIII Konkursu Chopinowskiego w 1970 r., a oprócz niego wystąpili gitarzysta Adam Palma; sopranistka Ewa Majcherczyk oraz baryton Marcin Gesla, którym towarzyszyła pianistka Ewa Osińska, a także pianista Artur Haftman. Podczas drugiego koncertu, z muzyką Chopina w jazzowych aranżacjach wystąpiła jazzowa grupa wokalna Alle Choir London.
Niedzielna część festiwalu zaczęła się od wykładu Rose Cholmondeley, prezes Towarzystwa Chopina w Wielkiej Brytanii, na temat wizyty kompozytora w tym kraju w 1848 r., po czym odbył się koncert, który odtwarzał atmosferę letnich koncertów chopinowskich w warszawskich Łazienkach Królewskich. Wystąpili w nim pianiści Kamil Pacholec - finalista XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 r. oraz John Paul Ekins. Utwory polskiego kompozytora zagrały też ukraińska harfistka Liza Rakowska i flecistka Leonor Luz, a w niektórych kompozycjach towarzyszyła im ukraińska mezzosopranistka Rozanna Madylus.
W czasie festiwalu zaprezentowano esej "Poeta fortepianu, świata obywatel", który specjalnie z tej okazji napisał historyk prof. Norman Davies, a na zakończenie wyświetlono film w reżyserii Jerzego Antczaka "Chopin: pragnienie miłości" z Piotrem Adamczykiem i Danutą Stenką w rolach głównych.
Bartłomiej Niedziński (PAP)
bjn/ mal/