Filmy pokazujące najnowsze trendy światowej kinematografii, a także spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy wypełnią program 7. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, który w sobotę rozpocznie się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Festiwalowe imprezy będą także odbywały się w Janowcu, położonym na przeciwległym brzegu Wisły oraz pobliskim Mięćmierzu.
Festiwal otworzy polska premiera filmu „W kręgu miłości” w reżyserii Felixa van Groeningena. Jest to melodramat opowiadający historię uczuć pary rodziców, których kilkuletnia córka zapadła na poważną chorobę. Film zdobył w tym roku Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Organizatorzy przygotowali dla kinomanów autorski zestaw filmów, który – jak piszą na stronie internetowej – pokazuje najnowsze trendy sztuki filmowej całego świata. Są to produkcje reprezentujące nurty kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego, ze szczególnym naciskiem na młode kino europejskie. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane i nagrodzone na najważniejszych światowych festiwalach, takie jak: „Borgman” Alexa van Warmerdama, „Camille Claudel, 1915” Bruno Dumonta, „Jak ojciec i syn” Koreeda Hirokazu, „Koneser” Giuseppe Tornatore, „Martwy i szczęśliwy” Javiera Rebollo, czy „Pussy Riot. Modlitwa punka” w reżyserii Mike Lernera i Maxima Pozdorowkina.
Pokazane będą retrospektywne przeglądy filmów wybitnego polskiego reżysera Janusza Morgensterna oraz Thomasa Vinterberga określanego mianem cudownego dziecka oraz buntownika kina duńskiego. Przypomniane też zostaną filmy i spektakle Teatru TV z udziałem wybitnej polskiej aktorki Stanisławy Celińskiej.
W cyklu „Wielkie kino na Małym Rynku” będzie można zobaczyć wartościowe filmy minionego sezonu, które według organizatorów festiwalu warto zapamiętać, a były rzadko pokazywane. Będą to m.in. „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Kochankowie z Księżyca” Wesa Andersona, „Wesele w Sorrento” Susanne Bier.
Podczas festiwalu odbędzie się Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zakwalifikowano ponad 60 filmów wyprodukowanych w latach 2012 i 2013 zarówno przez profesjonalistów, jak i absolwentów szkół filmowych oraz amatorów z Polski i zagranicy. Filmy będzie oceniało jury wybrane spośród widzów festiwalu, którzy w żaden sposób nie mogą być związani z branżą filmową.
Na festiwalu zaplanowano spotkania z twórcami m.in. z Andrzejem Jakimowskim, Wojciechem Smarzowskim, reżyserem filmów dokumentalnych Carlo di Carlo, aktorką Stanisławą Celińską, a także z literatami oraz publicystami.
Występować będą artyści reprezentujący różne style muzyczne. Tomasz Stańko New York Quartet zagra koncert “Wisława” inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej. Wystąpią też Mela Koteluk, Skubas, białoruska grupa rockowa The Toobes. Będzie koncert pieśni cygańskich w wykonaniu Agaty Siemaszko i Kuby „Bobasa” Wilka oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu orkiestry kameralnej pod dyrekcją Jan Lewtaka.
Otwartych zostanie kilkanaście wystaw plastycznych, w tym wystawa rysunków Andrzeja Wajdy, malarstwa Jana Michalaka, fotografii Andrzeja Błońskiego oraz Jarosława Tomasza Kłosa.
Festiwal potrwa do 4 sierpnia. Zamknie go premierowy pokaz filmu „Wielkie piękno” w reżyserii Paola Sorrentino, nominowanego w tym roku do nagrody Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. (PAP)
kop/ ls/