18 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 29 słuchowisk Teatru Polskiego Radia ubiegać się będzie o Grand Prix, rozpoczynającego się w sobotę, XV Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015”. Festiwal to także wiele imprez towarzyszących, w tym spotkań z gwiazdami.
Jak poinformowała PAP Justyna Mazur z biura prasowego sopockiego magistratu, gala otwarcia festiwalu, na którą złożą się m.in. koncert Leszka Możdżera i Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, odbędzie się w sobotę w sopockiej Operze Leśnej. W trakcie uroczystości Maja Komorowska i Marian Opania odbiorą Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za zasługi na rzecz Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
Na wcześniejszych edycjach festiwalu wyróżnienia te otrzymali: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wojciech Pszoniak, Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony oraz Ignacy Gogolewski.
O tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą w tym roku m.in. „Chłopi” Władysława Reymonta w reż. Wojciecha Kościelniaka, „Dziady” Adama Mickiewicza w reż. Radosława Rychcika, „Karski” Dominika W. Rettingera w reż. Magdaleny Łazarkiewicz, „Rewizor” Mikołaja Gogola w reż. Jerzego Stuhra, „Przygoda” Sandora Marai w reż. Jana Englerta, "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej oraz "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Gruszczyńskiego i Jacka Poniedziałka w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.
Spektakle telewizyjne oceniać będą: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mikołaj Grabowski, Marek Kuczyński, Marek Pruchniewski i Adam Sikora.
Wśród słuchowisk radiowych, pretendujących do festiwalowych nagród, znajdą się m.in.: "Jesienny wieczór" Friedricha Duerrenmatta w reż. Janusza Kukuły, „Król mrówek” Zbigniewa Herberta w reż. Tomasza Mana, „Pożegnalna podróż” Stanisława Dygata w reż. Janusza Zaorskiego, „Tunel” Zbigniewa Wojnarowskiego w reż. Jana Warenyci, „Nienawidzę” Marka Koterskiego w reż. Ewy Kutryś, „Boska Komedia. Raj” Dantego Alighieri w reż. Katarzyny Michałkiewicz, „Ukryty w słońcu” Ireneusza Iredyńskiego w reż. Dariusza Błaszczyka oraz „Krzywicka/Krew” Julii Holewińskiej w reż. Dobrosławy Bałazy.
Słuchowiska oceniać będą: Krzysztof Gordon, Jerzy Limon, Maria Pakulnis, Edward Pałłasz i Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa.
Pokazy konkursowe odbywać się będą w sopockim Multikinie, wstęp na nie jest bezpłatny.
Festiwal zakończy zaplanowana na poniedziałek wieczór gala finałowa, w czasie której ogłoszeni zostaną zdobywcy Grand Prix, ale też laureaci nagród przyznawanych w kilku innych kategoriach, w tym za: reżyserię, scenografię, montaż, rolę kobiecą i męską.
W trakcie festiwalu, w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, zaprezentowanych zostanie kilka sztuk przygotowanych na potrzeby Teatru TV przez Teatr Narodowy, w tym „Operetka” Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego, „Tango” Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego oraz „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta. Także Teatr Polskiego Radia zaprezentuje kilka wybranych słuchowisk.
Goście festiwalu będą mogli poznać słuchowiska dziecięce, które zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez Literacki Sopot, Teatr Miniatura w Gdańsku i Teatr Polskiego Radia, a także spektakl, który wygrał konkurs TVP w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych.
Wśród licznych imprez, towarzyszących festiwalowi, nie zabraknie także spotkań z gwiazdami. Będą to Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Katarzyna Dąbrowska, Jerzy Stuhr, Jan Englert i Adam Ferency.
Co roku gospodarze festiwalu zapraszają też zagranicznych gości, którzy prezentują swoje słuchowiska i spektakle. Po Brytyjczykach, Rosjanach Francuzach, którzy gościli na festiwalu w minionych latach, w tym roku przyszedł czas na Turków, którzy m.in. zaprezentują słuchowisko radiowe.
Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A., a współorganizatorami - samorząd województwa pomorskiego oraz miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia. Patronat nad imprezą objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. (PAP)
aks/ ann/