Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2018

Festiwal „Dźwięki Słów” - od 13 czerwca w Lublinie

Widowisko „Rapsodia z Demonem” Teatru Rampa, spektakl muzyczny „Lifting” w wykonaniu Jolanty Żółkowskiej, koncert gambijskiej artystki Sony Jobarteh to niektóre z wydarzeń festiwalu „Dźwięki Słów”, który rozpocznie się w Lublinie 13 czerwca.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów” organizowane są po raz piąty, przez samorządowe Centrum Kultury w Lublinie. Program tegorocznej edycji festiwalu, który potrwa pięć dni, tworzą w sumie 23 wydarzenia – widowiska, koncerty, recitale aktorskie, spektakle muzyczne.

Festiwal łączy dwie dziedziny sztuki – teatr i muzykę. „W teatrze najważniejsze jest słowo, żywe słowo. Zależy nam na słowie, które ma znaczenie, które jest w stanie budzić refleksje, które żyje w nas długo, które odnosi się do naszego życia już poza tym artystycznym wydarzeniem. Muzyka stwarza pewien rodzaj oprawy tego słowa, aby mogło wybrzmieć piękniej, mocniej i przenosi je w sferę dźwięków” – powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Irena Michałkiewicz.

Podczas festiwalu wystąpi pochodząca z Gambii instrumentalistka i wokalistka Sona Jobarteh. Jest ona pierwszą kobietą, która profesjonalnie gra na korze – świętym instrumencie Griotów, czyli artystów – muzyków i opowiadaczy z krajów Afryki Zachodniej. Tradycje i umiejętności Griotów przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Sona Jobarteh ukończyła także szkoły muzyczne w Wielkiej Brytanii. W swojej twórczości łączy muzykę obu kultur i tradycji - afrykańskich i europejskich.

W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur artyści Teatru Rampa zaprezentują „Rapsodię z Demonem” – widowisko teatralno-koncertowe będące opowieścią o perypetiach młodego wokalisty, który dla kariery jest gotowy zawrzeć ryzykowny pakt z demonem. Przeżycia bohaterów zilustrowane są najsłynniejszymi piosenkami legendarnej grupy Queen, które zaśpiewają m.in. Kuba Molęda i Jakub Wocial.

W programie festiwalu jest też muzyczny spektakl „Lifting” w wykonaniu Jolanty Żółkowskiej. To – jak zapowiadają organizatorzy - ujmujący i zabawny monodram z piosenkami, których teksty napisała Ewa Zelenay, a muzykę skomponował Piotr Golla. Bohaterką jest pięćdziesięcioletnia kobieta.

„Tu chodzi o lifting wewnętrzny człowieka, kobiety, która stanęła na życiowym zakręcie i próbuje jakoś swoje życie ułożyć” - powiedziała Żółkowska na konferencji.

„Wszystko właściwie w jej życiu zmierza do katastrofy, ale okazuje się, że tak nie jest. Spektakl kończy się bardzo dobrze. Ta historia daje nadzieję, że w życiu nie zawsze musi być źle” – dodała aktorka.

Na festiwalu koncertować będą także m.in. czeski, żeński kwartet wokalny „Yellow Sisters”, grupa muzyczna Świetliki, a także Karolina Skrzyńska, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. Zespół Duberman wystąpi z gościnnym udziałem serbskiego muzyka reggae - Hornsmana Coyote.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na festiwalu wystąpi Maja Kleszcz z przedsięwzięciem IncarNations. Będzie to specjalny koncert, na który złożą się utwory powstałe do tekstów klasyków narodowych dla różnych teatrów m.in. pieśni stworzone do „Dziadów” Adama Mickiewicza zrealizowanych przez Teatr Polski we Wrocławiu, utwory do „Lilli Wenedy” Juliusza Słowackiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czy utwory napisane do słuchowiska na podstawie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego.

W programie festiwalu są też spektakle familijne dla całych rodzin – Teatr Maska z Rzeszowa zaprezentuje „Akademię Pana Kleksa”, a Olsztyński Teatr Lalek pokaże spektakl „Pan Lampa”.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów” w Lublinie potrwają do niedzieli 17 czerwca.

Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

edytor: Paweł Tomczyk

ren/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL