Kultura i sztuka po 1989 roku

05.04.2018

Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie

Dorobek artystyczny mistrza słowa i piosenki Wojciecha Młynarskiego będzie tematem Konkursu Dobrej Piosenki, który jest częścią rozpoczynającego się w piątek Festiwalu im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Gwiazdą będzie zespół Młynarski plays Młynarski.

Festiwal, organizowany od 2008 r. przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” promuje związaną z Częstochową postać Kaliny Jędrusik oraz młodych, zdolnych wokalistów. Konkurs Dobrej Piosenki jest adresowany do artystów przed debiutem płytowym.

W tym roku będzie miał na celu prezentację i popularyzację dorobku artystycznego zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego. W poprzednich edycjach wokaliści mierzyli się z repertuarem m.in. Ireny Santor, Krzesimira Dębskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Kabaretu Starszych Panów, Włodzimierza Korcza, Edyty Geppert, Hanny Banaszak, Ewy Bem i Andrzeja Zauchy.

W ramach 11. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik, poza tegorocznymi uczestnikami konkursu i Piotrem Zubkiem - laureatem poprzedniej edycji, na scenie pojawi się zespół Młynarski plays Młynarski, założony przez syna poety, oraz Gaba Kulka. W sobotę odbędą się przesłuchania uczestników konkursu, będzie ich oceniać jury w składzie: Iwona Chołuj, Marian Florek i Jan Młynarski.

Kalina Jędrusik - jedną z największych polskich gwiazd powojennego kina i estrady - urodziła się 5 lutego 1930 r. (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.) w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy, i w tym mieście spędziła wczesną młodość.

Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.

Późniejsza kariera teatralna Jędrusik objęła występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej te w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL