Amerykański zespół smyczkowy Kronos Quartet, japoński teatr muzyczny Hana Itsutsu i amerykański gitarzysta Thurston Moore wystąpią – wśród innych artystów - na Festiwalu Tradycji i Awangardy „Kody”, który rozpocznie się w środę w Lublinie.
Ideą lubelskiego festiwalu jest prezentowanie wybitnych twórców awangardowych form muzycznych i muzyków tradycyjnych, rekonstruujących dawne formy z różnych stron świata oraz szukanie podobieństw między odległymi zjawiskami kulturowymi. „Kody” po raz szósty organizuje lubelski Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.
Ideą lubelskiego festiwalu jest prezentowanie wybitnych twórców awangardowych form muzycznych i muzyków tradycyjnych, rekonstruujących dawne formy z różnych stron świata oraz szukanie podobieństw między odległymi zjawiskami kulturowymi.
„Tematem przewodnim tej edycji festiwalu jest czas, odczuwanie czasu, zarówno przez artystów jak i przez widzów” – powiedział dyrektor artystyczny ośrodka Rozdroża Jan Bernad.
Kronos Quartet należy do najbardziej rozpoznawalnych kwartetów na świecie, konsekwentnie realizujących twórcze poszukiwania – podkreślił Bernad. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi kompozytorami, zamówił przeszło 750 nowych utworów oraz aranżacji na kwartet smyczkowy. Wydał 45 albumów płytowych. W 2011 r. zdobył dwie z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych na świecie „Polar Music Prize” oraz „Avery Music Prize”, jest też laureatem „Nagrody Grammy”.
Na koncercie w Lublinie Kronos Quartet wykona kompozycje m.in. Terry Riley’a, Raymonda Scotta, Wojciecha Kilara i Sergieja Rachmaninowa.
Japoński teatr Hana Itsutsu pokaże przedstawienie „No - żywa klasyka”, składający się z fragmentów dramatów, których autorstwo przypisywane jest twórcy z przełomu XIV i XV w. Zeamiemu. To teatr poetycki i muzyczny, wywodzący się z dawnych chińskich i japońskich widowisk sakralnych oraz świeckich. Aktorzy tańczą przy muzyce i śpiewie chóru. Treścią dramatów jest konflikt rozgrywający się w bohaterze, prowadzący do jego przemiany i ujawnienia kim jest naprawdę.
Amerykański gitarzysta Thurston Moore był w 1980 r. założycielem grupy Sonic Youth. Redagował muzyczne i literackie fanziny, założył wytwórnię, która specjalizuje się w wydawaniu płyt winylowych oraz kaset magnetofonowych. Współpracował z czołowymi artystami m.in. z Yoko Ono i Merce Cunnighamem. Jest kompozytorem muzyki filmowej. Nagrywa i występuje solo, ze swoim autorskim zespołem, a także jako członek różnych grup. W Lublinie Moore wystąpi z brytyjskim klarnecistą Alexem Wardem oraz polskim perkusistą Adamem Gołębiewskim.
Na lubelskim festiwalu zaprezentowany będzie też premierowy spektakl dźwiękowy Lidii Zielińskiej „Zagubione ogniwo” nawiązujący do dawnych mitów i legend o katastrofach sprowadzanych przez bogów na ziemię za winy ludzi oraz kameralna wersja oratorium „Męka Simone”, poświęconego pamięci Simone Weil, do którego muzykę napisała Kaija Saariaho a libretto – Amin Maalouf. Warsztaty improwizacji muzycznej dla wszystkich zainteresowanych poprowadzi francuski trębacz Brice Pichard.
Festiwal potrwa do niedzieli 18 maja.(PAP)
kop/ dym/