Twórcom muzyki filmowej poświęcona jest 16. edycja Festiwalu Kompozytorów Polskich, która rozpoczyna się w środę w Bielsku-Białej. Koncert inauguracyjny poświęcony będzie jednak zmarłemu jesienią ubiegłego roku Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.
Górecki patronował Festiwalowi od początku istnienia. Mimo ciężkiej choroby jeszcze w ubiegłym roku miał wpływ na jego program. W środę – na otwarcie wydarzenia - Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego wykona między innymi III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego.
„W ciągu minionych 15 lat Festiwal stał się (…) przedsięwzięciem artystycznym o renomie daleko wykraczającej poza granice Bielska-Białej. Nie mam wątpliwości, że obecna pozycja festiwalu to w dużej mierze zasługa świętej pamięci profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, który od samego początku mu patronował i był jego dobrym duchem” - wspomniał prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult postać kompozytora.
Festiwal potrwa do soboty. Głównym motywem będzie prezentacja twórczości polskich kompozytorów muzyki filmowej, Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, czy Henryka Kuźniaka.
Festiwal potrwa do soboty. Głównym motywem będzie prezentacja twórczości polskich kompozytorów muzyki filmowej, Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, czy Henryka Kuźniaka. Wystąpi między innymi wybitny skrzypek Vadim Brodsky. Melomani usłyszą muzykę do filmów: „Marzyciel”, „Wojna i pokój”, „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Dracula”, „Dziecko Rosemary”, „Polskie Drogi”, „Noce i dnie”, „Vabank”.
Zdaniem szefa wydziału kultury i sztuki bielskiego magistratu Jerzego Pieszki festiwal jest okazją do pełniejszego poznania twórczości polskich autorów muzyki filmowej i odkrycia na nowo kompozycji znanych z kina i telewizji. „To również okazja do spotkania z wybitnymi kompozytorami: z Janem A.P. Kaczmarkiem, który otrzymał Oscara za muzykę do filmu +Marzyciel+, Wojciechem Kilarem, który skomponował kilkadziesiąt dzieł polskiej i światowej kinematografii oraz wybitnym kompozytorem i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim” - dodał.
Specjalny koncert przygotowany został dla dzieci. W jego trakcie wykonane zostaną utwory, które stanowiły ilustrację muzyczną do popularnych kreskówek: „Bolka i Lolka”, „Zaczarowanego ołówka” i „Proszę słonia”, czy „Przygód Reksia”.
Festiwal Kompozytorów Polskich odbywa się rokrocznie jesienią. Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były między innymi muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. (PAP)
szf/ mlu/