Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2017

Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej upamiętni Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski. Fot. NAC Feliks Nowowiejski. Fot. NAC

Postać Feliksa Nowowiejskiego zostanie upamiętniona na 22. Festiwalu Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w październiku w Bielsku-Białej. Okazją do przypomnienia jego twórczości są przypadające w br. 140. urodziny twórcy – podało Bielskie Centrum Kultury.

Nowowiejskiemu poświęcony będzie koncert finałowy trzydniowego Festiwalu. 7 października melomani usłyszą dzieło, które przyniosło kompozytorowi szczególne uznanie. To oratorium Quo Vadis op. 30 do słów Henryka Sienkiewicza w adaptacji Antonii Jungst w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej. Wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Górecki Chamber Choir.

Dzień wcześniej m.in. kompozycji Nowowiejskiego wysłucha młodzież. Organizatorzy przygotowali specjalny koncert, w którego programie znajdzie się jego Symfonia Organowa op. 9 w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

Inauguracyjny koncert Festiwalu, 5 października, poświęcony będzie jego patronowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej oraz soliści Joanna Woś i Mariusz Godlewski wykonają jego dzieło Sanctus Adalbertus op. 71. Muzyka Góreckiego zabrzmi także w drugim dniu. Na scenie pojawi się orkiestra Aukso, a w programie koncertu znajdą się: Orfeusz i Eurydyka, Trio Concerto oraz I Symfonia.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Barczewie. Kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie został dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego. Po I wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie w 1920 r. został wykładowcą w Państwowym Konserwatorium. Prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.

Wśród jego najwybitniejszych kompozycji są m.in. marsz Pod sztandarem pokoju, oratoria Powrót syna marnotrawnego i Znalezienie Świętego Krzyża, uwertura Swaty polskie oraz opera Legenda Bałtyku. Największą sławę przyniosło mu oratorium Quo vadis. Po raz pierwszy zostało wykonane w 1907 r. w Usti nad Łabą, a w ostatecznym kształcie dwa lata później w Amsterdamie. Kompozytor zaprezentował je m.in. też w nowojorskiej Carnegie Hall. Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu.

Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. Zmarły siedem lat temu Górecki przez wiele lat był główną postacią Festiwalu. U schyłku życia w 2010 r., mimo ciężkiej choroby, kompozytor miał jeszcze wpływ na program. Po śmierci Festiwal otrzymał jego imię.

Autor: Marek Szafrański

Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL