Wielka gala baletowa, festiwal "Taneczna Zderzenia", koncert poświęcony Mirze Kubasińskiej oraz cykl spotkań z widzami - to najważniejsze wydarzenia drugiej części sezonu w łódzkim Teatrze Muzycznym. W sobotę zainauguruje ją dzień otwarty dla widzów.
"Od pewnego czasu zmieniamy profil naszego teatru. Do repertuaru oprócz klasycznych przedstawień, takich jak operetki, musicale, czy komedie muzyczne wprowadzamy wiele innych ciekawych przedsięwzięć. Jesienią zorganizowaliśmy m.in. muzyczne przystanki, akademię kultury seniora, zbiórkę krwi. Nasi artyści śpiewali też arie miłosne w tramwajach. Wszystkie te nietypowe akcje spotkały się z życzliwym odbiorem i chcemy je kontynuować wiosną" - powiedziała PAP w poniedziałek dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.
Prezentując plany na drugą cześć sezonu podkreśliła, że wiosną tego roku najważniejszymi wydarzeniami na łódzkiej scenie muzycznej będą m.in. widowisko multimedialne stworzone w hołdzie Mirze Kubasińskiej zatytułowane "Mira - na obu brzegach tęczy", festiwal "Taneczne Zderzenia" oraz Wielka Gala Baletowa i koncert przedszkolaków, którzy z okazji Dnia Dziecka zaśpiewają utwory z operetek i musicali.
W recitalu upamiętniającym 10-lecie śmierci wokalistki legendarnego zespołu Breakout, na scenie teatru ma wystąpić piętnastu muzyków, którzy koncertowali i tworzyli z Mirą Kubasińską. Jej największe przeboje zaśpiewa m.in. Grażyna Łobaszewska; zagrają zaś zespoły KGBand i OldBreakout. Koncert zaplanowano na 2 kwietnia.
Organizowany po raz trzeci przez Teatr Muzyczny festiwal "Taneczne Zderzenia" w tym roku odbędzie się w dniach 28-30 kwietnia. Jak zaznaczyła Posmykiewicz impreza będzie częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. "Chcemy podkreślić rolę i znaczenie tańca, jako nośnika ważnych idei. W ramach tegorocznej edycji przygotowaliśmy spektakl baletowy +Mur+, inscenizację +Usłyszeć taniec+ oraz widowisko +Saga+ w Pasażu Schillera z udziałem 6-metrowych lalek, szczudlarzy i gitarzysty" - powiedziała.
Z kolei w Wielkiej Gali Baletowej 28 maja wystąpią soliści Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i przebywający po raz pierwszy na tournée w Polsce adepci sztuki tańca z Michigan Ballet Academy.
Według Anny Korzon-Wnukowskiej z działu promocji Teatru Muzycznego atrakcją dla widzów będzie możliwość poznania teatru nie tylko od strony widowni, ale także kulis sceny. W sobotę 19 marca w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru zaplanowano dzień otwarty. Łodzianie będą mogli wejść za kulisy, do orkiestrionu, czy garderób solistów. Dla chętnych przygotowano również warsztaty, spotkania z artystami i lekcje m.in. z emisji głosu.
"Z kolei w ramach cyklu spotkań pod hasłem +Bliżej sceny+ przybliżamy widzom działalność teatru, specyfikę jego pracy oraz zaglądamy za kulisy. Każde ze spotkań nawiązuje do bieżących spektakli - w kwietniu będzie to +Kraina uśmiechu+, a w maju +Cyrano+ - dodała.
Tegoroczny sezon na łódzkiej scenie muzycznej zakończy się w czerwcu.
W ubiegłym roku Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi obchodził 70-lecie istnienia. Od 1964 r. teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.(PAP)
bap/ par/