W programie trzeciej edycji "Zielonego Jazdowa", organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, odbędzie się letni festiwal książki dziecięcej Tere Fere, podczas którego dzieci wraz z rodzicami mają ułożyć najdłuższy wiersz świata.
Główną atrakcją weekendu w CSW, będzie Letnia edycja festiwalu książki dziecięcej Tere Fere, na potrzeby którego znana pisarka, autorka opowiadań dla dzieci i młodzieży Wanda Chotomska stworzyła wiersz o misiu. Zadaniem dzieci i rodziców będzie dopisywanie kolejnych, rymujących się wersów tak, aby utwór mógł zyskać tytuł najdłuższego wiersza na świecie.
"Celem festiwalu książki dziecięcej Tere Fere jest zachęcanie dzieci do sięgania po książki i pokazanie im, ze mogą się przy tym świetnie bawić. Chcemy zaprosić małych uczestników festiwalu do aktywności twórczej; stąd pomysł na wspólne układanie wiersza. Wierzymy, że taka praca, wzbogacona o spotkanie z autorem lub ilustratorem sprawi, że dzieci zainteresują się książeczkami" - powiedziała PAP Julia Burzec z firmy Business and Culture, reprezentującej Festiwal Tere Fere.
Inne wydarzenia, które pomiędzy 8 a 10 sierpnia, odbędą się w ramach festiwalu i projektu "Zielony Jazdów" CSW, to propozycje dla publiczności w każdym wieku. Historiami o ulubionych książkach, na zaproszenie Ewy Świerżewskiej, autorki książki pt. „Co czytali, kiedy byli mali" podzielą się m.in. Janusz Gajos, Andrzej Wajda i Jerzy Bralczyk. Dzieci będą mogły nauczyć się jak opowiadać historie, jak za pomocą igły i nitki uszyć przyjaciela i jak tworzyć ciekawe ilustracje. Na dziedzińcu stanie również kilkanaście stoisk wydawnictw specjalizujących się w literaturze dziecięcej, będzie tam można nabyć najnowsze tytuły.
Dla dorosłych przygotowano kursy tańca, zajęcia pilates, pokazy filmów niskobudżetowych, takich reżyserów jak David Lynch, James Cameron i Steven Spielberg.
W Zamku można obejrzeć także uznawaną za kontrowersyjną wystawę "Slow Future".
Tematem przewodnim "Slow Future" jest postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący zerwanie z obowiązującym paradygmatem wzrostu gospodarczego na rzecz dążenia do poprawy jakości życia w granicach możliwości środowiska. Propagatorzy postwzrostu, negują nadrzędną wartość dóbr materialnych, w zamian proponując alternatywne modele ekonomii – barter, spółdzielczość, współdzielność i wymianę społecznościową. Zwolennicy idei postwzrostu uznają, że nieograniczona konsumpcja prowadzi do pogłębiania się nierówności społecznych i generuje nieodwracalne zniszczenie środowiska. Swoim stylem życia starają się przeciwstawiać powszechnemu dążeniu do ekonomicznego i rozwojowego wzrostu, który według nich przynosi zdecydowanie więcej szkód społecznych, niż obiektywnych korzyści.
Zielony Jazdów to letni projekt Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W tym roku odbywa się pod hasłem „Zielony Jazdów. Zielony Rynek" i jak co roku proponuje wiele niespodzianek dla dzieci i dorosłych. W każdy wakacyjny weekend przed Zamkiem odbywa się pełna atrakcji impreza zachęcająca do spędzania aktywnego weekendu z całą rodziną. Poprzez warsztaty, wykłady i debaty organizatorzy chcą w sposób przystępny rozwijać wiedzę uczestników w zakresie ekonomii społecznej i ekologii. (PAP)
aman/ abe/