Literaturze i kulturze Włoch poświęcony będzie 10. Festiwal Literacki Sopot, który rozpocznie się w najbliższy czwartek. Z powodu pandemii impreza będzie miała charakter hybrydowy – część spotkań odbędzie się online, a te na żywo odbędą się z mniejszą widownią.
Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja literatury i czytelnictwa. Jest to również okazja do spotkań z gośćmi, zaproszenie na jubileuszową edycję festiwalu przyjęli m.in. Antonio Talia, Antonio Scurati, Helena Janeczek, Marco Filoni, Micol Roubini, Annalisa Camilli, Nicola Lagioia, Valeria Parrella, Domenico Starnone, Donato Carrisi. Nie zabraknie także polskich autorek i autorów.
"Spotkania z twórcami, którzy przyjadą do Sopotu, odbędą się na żywo. Z pozostałymi odbędą się łączenia internetowe"- poinformował magistrat.
Organizatorem festiwalu jest samorządowa instytucja kultury - Goyki 3 Art Inkubator. W siedzibie instytucji i okalającym ją parku po raz pierwszy będzie można uczestniczyć m.in. w spotkaniach autorskich, koncercie włoskiej muzyki filmowej w wykonaniu Natalii Moskal z zespołem. Z tarasu zabytkowej willi przy ul. Jakuba Goyki codziennie w godz. 9-12 nadawać będzie Ptasie Radio.
Drugim, nowym miejscem na mapie tegorocznej edycji Literackiego Sopotu jest kościół Zbawiciela, w którym także odbędą się spotkania autorskie. Nowością jest też "Literacki Quiz" w Klubokawiarni 3Siostry.
Ważnym pasmem Literackiego Sopotu są debaty, których tematy nawiązują do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej.
"W tym roku poruszymy m.in. temat płonących stosów, sytuacji kobiet, które doświadczały najgorszego wtedy i muszą walczyć o swoje prawa dzisiaj, Pinokia i istoty kłamstwa, wreszcie relacji artystów i władzy"- wyjaśniła dyrektorka festiwalu Joanna Cichocka-Gula, cytowana w komunikacie prasowym.
Ponadto, w ramach obchodów 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, w czwartek o godz. 14 w Sopotece wyświetlony zostanie jeden z najsłynniejszych filmów reżysera - "Podwójne życie Weroniki". Uczestnicy festiwalu uczczą również 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Jego powieść "Solaris" jest kanwą mobilnej gry miejskiej, która odbędzie się w sobotę 21 sierpnia.
Tradycją Literackiego Sopotu są rozmowy na plaży, prowadzone przez dziennikarza Michała Nogasia. W tym roku do udziału w dyskusji zaprosił on Joannę Bator, Jakuba Małeckiego, Zytę Rudzką, Filipa Zawadę.
W programie są również targi książki, seanse kinowe, czytania performatywne, a także warsztaty ilustratorskie oraz teatralne dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji #GodzinaWolnegoCzytania będzie też czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami.
Festiwal zakończy się w niedzielę 22 sierpnia. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie: http://literackisopot.pl/. Wydarzenia będą transmitowane na żywo na Facebooku oraz na kanale na YouTube Literackiego Sopotu. Wszystkie spotkania będą tłumaczone na język migowy. (PAP)
Autor: Anna Wydorska
anm/ aszw/