Kultura i sztuka po 1989 roku

20.06.2017

Festiwal Małych Opowieści rusza w środę w Lublinie

Opowiadaczy historii z Francji, Włoch, USA, Hiszpanii i Polski będzie można posłuchać na Festiwalu Małych Opowieści, który rozpocznie się w środę w Lublinie. Podczas imprezy zostanie podsumowany konkursu na krótką opowieść, odbędą się również spotkania z pisarzami.

W założeniu organizatorów, samorządowego Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, nowopowstały festiwal ma być miejscem spotkań miłośników opowieści oraz forum dyskusji i rozmów o różnych formach opowiadań, od najbardziej tradycyjnych do współczesnych, używających najnowszych technologii.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że festiwal narodził się z dyskusji o tym, jak budować tożsamość miasta, a jednocześnie indywidualizować ją. „Ważne opowieści dla ludzi budują im historyczność przeżyć. Sam uczestniczyłem w spotkaniach, na których byłem świadkiem, jak młodzi ludzie relacjonując to, co dziadkowie im przekazywali, bardzo emocjonalnie wiązali się ze swoją rodziną, miejscem zamieszkania” – powiedział we wtorek Żuk na konferencji prasowej.

„Będziemy chcieli zachęcać mieszkańców Lublina, turystów, każdego zainteresowanego, do tego, aby opowiadać, bo dopóki opowiadamy, świat istnieje” – powiedziała koordynatorka festiwalu, Alina Bąk, z Teatru NN.

Pierwsze trzy dni festiwalu wypełnią spektakle prezentowane przez artystów z różnorodnych kulturowo obszarów, którzy zaprezentują opowieści przygotowane według autorskich scenariuszy. Będą one tłumaczone na język polski.

Massimo Schuster z Włoch przedstawi opowieść „Wielka i prawdziwa historia Paladynów Francji”, opartą na poematach rycerskich i motywach zaczerpniętych z teatru kukieł sycylijskich. Bruno de La Salle z Francji, będzie opowiadał i śpiewał historię „Czarodziejska wróżba”, w stylu nawiązującym do tradycji średniowiecznych bardów. Z kolei Maria Isabel Gonzales Munoz z Hiszpanii opowie fragmenty „Don Kichota” Cervantesa, przeplatając narrację renesansowymi pieśniami i grą na akordeonie.

Amerykańska opowiadaczka Susan Stone zaprezentuje spektakl „Rodzinne historie: żydowskie opowieści z Polski”, przygotowany na podstawie chasydzkich historii i ludowych bajek, żywych niegdyś w żydowskich społecznościach na ziemiach polskich. Polka Ewa Benesz przedstawi natomiast fragment „Pana Tadeusza”, piątą księgę „Kłótnia”.

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę, zaplanowano podsumowanie konkursu na krótką opowieść pod hasłem „Najważniejszy człowiek w moim życiu”, który Teatr NN ogłosił przed kilkoma miesiącami we współpracy z Gazetą Wyborczą.

„Zebranych zostało ponad 1,6 tys. małych, ale tak naprawdę wielkich, opowieści ludzi, którzy nas otaczają. Chcemy je prezentować. Zamierzamy takie konkursy organizować corocznie, by dać impuls to tego, abyśmy wszyscy zastanowili się, czy sami nie znamy historii, które trzeba opowiedzieć” – dodała Bąk.

Gośćmi festiwalu będą polscy pisarze i reportażyści, m.in. Lidia Ostałowska, Jacek Dehnel, Mariusz Szczygieł. (PAP)

kop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL