Wiersze na billboardach, schodach, murach, w centrach handlowych i autobusach miejskich, wieczory poetyckie w prywatnych mieszkaniach, spotkania z poetami, słuchowiska – złożą się na program Festiwalu „Miasto Poezji”, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.
Gośćmi festiwalu będą poeci m.in. Jurij Andruchowycz, Jacek Podsiadło, Jacek Bierut, Marcin Zegadło, Jakobe Mansztajn.
Festiwal „Miasto Poezji” organizowany jest w Lublinie od 2008 r. W tym roku odbywać się będzie pod hasłem „poezja w powietrzu/wiersze w eterze”.
Dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Próchniak powiedział, że hasło to jest m.in. nawiązaniem do patrona festiwalu, poety Józefa Czechowicza, który napisał „Poemat o mieście Lublinie”, ale dzieło to nie ukazało się drukiem za życia poety, natomiast było prezentowane w radiu, jako słuchowisko.
„Tak to wymyślił Czechowicz. Chciał, aby poemat o jego mieście wybrzmiał na falach eteru, jak to się wtedy mówiło. Do tego gestu Czechowicza - powierzenia falom eteru poematu, słów o jego ukochanym mieście – nawiązujemy” – powiedział Próchniak.
Wyróżnikiem festiwalu jest coroczny cykl pod hasłem „Mieszkania Poezji”, w którym mieszkańcy Lublina sami proponują i organizują spotkania inspirowane poezją, np. wieczory poetyckie, spotkania z poetami, czytanie poezji, układanie wierszy. Spotkania te – nieraz z wybitnymi poetami - organizowane są w prywatnych mieszkaniach, ale też w kawiarniach, restauracjach, bibliotekach, dzielnicowych domach kultury, domach pomocy społecznej. W tym roku zgłoszonych zostało 40 różnych lokalizacji „Mieszkań Poezji”. „Zgłoszenia przyjmujemy jeszcze do 20 maja” – zaznaczyła koordynatorka festiwalu Magdalena Krasuska.
W programie festiwalu są również dyskusje i spotkania z udziałem poetów i pisarzy. Zaplanowano m.in. „Rozmowy wierszy”, czyli spotkania z poetami, którzy mają między sobą rozmawiać tylko za pomocą tekstów swoich wierszy, a w cyklu „Teatr dźwięku” prezentowane będą m.in. słuchowiska poświęcone poezji Czechowicza i Zbigniewa Herberta.
Tradycją festiwalu jest umieszczanie tekstów wierszy w różnych miejscach w przestrzeni miasta. W tym roku na billboardach pojawią się fraszki Jana Kochanowskiego, na schodach - w kilku lokalizacjach – wypisane będą wiersze Czechowicza i Ryszarda Krynickiego. Na budynku bursy szkolnej przy ul. Popiełuszki powstanie mural z fragmentem „Poematu o mieście Lublinie” Czechowicza. Plakaty z fraszkami Kochanowskiego pojawią się też w autobusach komunikacji miejskiej.
Wiersze czytane będą w centrach handlowych i szkolnych radiowęzłach. Każdy chętny będzie mógł poczytać poezję także w specjalnie urządzonej przestrzeni w centrum miasta, na Placu Litewskim. Tam też prowadzona będzie akcja „Podaruj wiersz”, polegająca na przepisywaniu wierszy na specjalne karty, które następnie będą przekazywane m.in. osobom chorym, niepełnosprawnym, dzieciom w domu dziecka, podopiecznym fundacji prowadzących działalność charytatywną. W galerii Domu Słów można będzie obejrzeć wystawę wierszy i szkiców Zbigniewa Herberta.
Osobny program pod hasłem „Małe Miasto Poezji” zaplanowano dla dzieci. Dominują w nim zabawy i warsztaty m.in. komiksu i kaligrafii, a także czytanie bajek i wierszy m.in. w przedszkolach. Podczas festiwalu odbędzie się również szkolny przegląd „Mali bajarze”, w którym uczniowie szkół podstawowych będą opowiadali własne lub bajkowe historie.
Organizatorem festiwalu „Miasto Poezji" jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie. Festiwal potrwa do niedzieli 26 maja.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ mabo/