Zmiany w postrzeganiu żołnierzy, wojny i militariów na przestrzeni dekad to motyw przewodni festiwalu „Militaria w POPkulturze”, który w sobotę odbędzie się w krakowskiej Artetece WBP w Krakowie. Gościem wydarzenia będzie m.in. były żołnierz jednostki GROM - Naval.
Festiwal już po raz drugi organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna (WBP) w Krakowie. "Biblioteka to przestrzeń do dyskusji na różne, ważne społecznie tematy, a tematyka wojenna towarzyszy nam od tysięcy lat i nieodmiennie wpływa na nasze życie. Wyraz tego znajdujemy w literaturze i sztuce, mediach, kulturze popularnej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu chcemy porozmawiać o tym, jak w opisach literackich, czy realizacjach filmowych zmieniło się postrzeganie żołnierzy, wojny i militariów na przestrzeni dekad - stąd podtytuł festiwalu +1919-2019-2119+" – powiedział Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.
W programie festiwalu znalazły się prelekcje z udziałem: dziennikarza Sławka Zagórskiego (g. 12.00) oraz pisarzy Michała Gołkowskiego i Marka Meissnera (14.30). Gościem specjalnym będzie Naval - były członek jednostki GROM, autor książek m.in. "Przetrwać Belize", "Ostatnich gryzą psy" czy "Camp Pozzi. GROM w Iraku". Rozmowa z nim o wojskach specjalnych w popkulturze rozpocznie się o g. 19.00.
Przed Arteteką będzie można podziwiać pojazdy wojskowe i sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy ASG.
Dzieci po wcześniejszym zapisaniu się mogą wziąć udział w warsztatach modelarskich, a dorośli w instruktażu obsługi broni palnej. W festiwalu uczestniczyć będą także grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z okresu II Wojny Światowej, wojny wietnamskiej oraz współczesnych oddziałów amerykańskich i brytyjskich.
W Artetece będą wystawy: broni kolekcjonerskiej, mundurów, broni i pamiątek z powstania styczniowego, prasy z czasów II wojny światowej, a także modeli kartonowych samolotów, łodzi podwodnych, czołgów oraz innych pojazdów bojowych ze zbiorów Klubu Modelarskiego "Orzeł" w Przeciszowie. Organizatorzy festiwalu przygotowali także specjalną strefę dla miłośników Militarnych Gier Planszowych.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/